Tech

A Telegram alapítója kész tanúskodni a romániai választások ügyében

Pavel Durov közbelépne a demokrácia védelmében.

2025.05.21 22:11ma.hu

A romániai elnökválasztás eredményei körüli politikai botrány újabb fordulatot vett, amikor Pavel Durov, a Telegram üzenetküldő alkalmazás alapítója kedden jelezte: kész tanúskodni, ha ezzel hozzájárulhat Románia demokratikus működéséhez.

Durov kijelentése George Simion, euroszkeptikus jobboldali elnökjelölt posztjára adott válaszként született. Simion szoros vereséget szenvedett a vasárnapi második fordulóban, ahol Nicusor Dan pro-európai centrista jelölt 53,6%-kal nyert az ő 46,4%-ával szemben. Simion nem ismerte el az eredményt, és a román alkotmánybírósághoz fordult, kérve a voksolás megsemmisítését, mivel állítása szerint külső állami és nem állami szereplők – köztük Franciaország és Moldova – beavatkoztak a választásba.

„Készen állok Romániába utazni, és tanúskodni, ha ezzel segíthetem a demokráciát” – írta Durov az X (korábbi Twitter) közösségi oldalon.

Durov támogatása meglepetésként érte a közvéleményt, miután ő maga korábban azt állította, hogy Franciaország külföldi hírszerző ügynökségének (DGSE) vezetője, Nicolas Lerner személyesen kérte őt arra, hogy a Telegramon korlátozza a konzervatív román csatornákat a választás előtt. A DGSE tagadta a beavatkozást, és úgy fogalmazott: „csupán emlékeztették Durovot a Telegram kötelességeire a terrorizmus és gyermekpornográfia elleni fellépésben”.

A Telegram alapítója tavaly augusztusban letartóztatásba került Franciaországban, ahol felhasználói által elkövetett bűncselekményekben való bűnsegédlet gyanúja miatt indult ellene eljárás. Végül ötmillió eurós óvadék ellenében szabadon távozhatott, és márciusban elhagyta az országot.

A vasárnapi választás már a második próbálkozás volt az új államfő megválasztására. Az első fordulót még novemberben tartották, amelyet váratlanul a szélsőjobboldali független jelölt, Calin Georgescu nyert meg. A román alkotmánybíróság azonban érvénytelenítette a voksolást, orosz befolyásgyakorlásra hivatkozva – noha erre konkrét bizonyítékot nem mutattak be. Georgescut végül kizárták az új fordulóból.

Simion szerint az egész eljárás „a konzervatív szavazatok szétverésére” irányult, és súlyos manipulációk történtek a választói névjegyzékekkel, valamint Moldovából származó „importált szavazókkal”.

Románia külügyminisztériuma a legutóbbi választási fordulóban is Oroszországot vádolta beavatkozással, amit a Kreml ismételten visszautasított. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint „a román választási zűrzavar nem tekinthető valódi választásnak”, míg Marija Zaharova külügyi szóvivő azt mondta: „Bukarest előbb a saját választási rendszerét takarítsa ki, mielőtt másokat vádol”.

Simion beadványa nyomán az alkotmánybíróság újra napirendre tűzi az elnökválasztás legitimitásának kérdését. Ha Durov valóban tanúskodik, az példa nélküli beavatkozás lehet egy nemzeti választásba egy globális techplatform vezetője részéről.

Az ügy nemcsak Románia demokratikus stabilitását, de az európai választások átláthatóságát is próbára teszi, miközben rávilágít arra, milyen mértékben váltak a közösségi platformok és titkosszolgálatok a 21. századi választások láthatatlan szereplőivé.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.