Ukrajnai háború

Trump üdvözli Putyin béketárgyalási javaslatát

Szerinte ez potenciálisan nagyszerű nap Oroszország és Ukrajna számára.

2025.05.11 12:29ma.hu

Donald Trump amerikai elnök pozitívan reagált Vlagyimir Putyin orosz elnök béketárgyalási kezdeményezésére, amelynek célja az orosz–ukrán konfliktus tárgyalásos rendezésének újraindítása. Moszkva azt javasolta, hogy május 15-én induljanak újra a közvetlen egyeztetések Isztambulban – ott, ahol a 2022-es tárgyalások félbeszakadtak.

Trump vasárnap a Truth Social közösségi platformon reagált a fejleményekre:

„Potenciálisan nagyszerű nap Oroszország és Ukrajna számára! Gondoljunk csak bele, hány százezer életet lehetne megmenteni, ha ez a végtelen vérontás végre véget érne” – írta.

Hozzátette: „Az Egyesült Államok inkább az újjáépítésre és a kereskedelemre akar fókuszálni. Nagy hét előtt állunk!”

Putyin szerint Oroszország feltételek nélküli béketárgyalásokra kész, és soha nem utasította el a párbeszédet. A Kreml hangsúlyozta, hogy Ankara készséggel vállalja a közvetítő szerepét, és Recep Tayyip Erdoğan török elnök támogatja az isztambuli egyeztetést.

A békejavaslat fogadtatása azonban megosztott: Emmanuel Macron francia elnök úgy fogalmazott, hogy a kezdeményezés „első lépés ugyan, de nem elégséges” a tartós békéhez vezető út biztosításához.

Kijev és több európai ország – köztük Franciaország, Németország, Lengyelország és az Egyesült Királyság – valamint az EU egy 30 napos, feltétel nélküli tűzszünetet javasoltak, mondván, hogy ez teret nyithatna a diplomáciának. Az Egyesült Államok is támogatja ezt a tervet. Ugyanakkor több uniós vezető újabb szankciókat helyezett kilátásba, ha Moszkva visszautasítja a tűzszüneti ajánlatot.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint Oroszország „elvben támogatja” a tűzszünet ötletét, de „sok nyitott kérdés maradt”, amelyek alapos mérlegelést igényelnek. Moszkva különösen attól tart, hogy Ukrajna a harcok szünetében újjászervezheti csapatait, és tovább folytathatja a kényszersorozásokat. Emellett követeli a nyugati fegyverszállítások felfüggesztését is a tűzszünet idejére.

Az EU-s fenyegetések kapcsán Peszkov úgy fogalmazott:
„Oroszország ellenáll mindenféle nyomásgyakorlásnak.”

A békefolyamat újraindítását célzó javaslat tehát pozitív visszhangra talált Washingtonban, ám a megvalósításhoz mindkét fél és nemzetközi szereplők konstruktív hozzáállására lesz szükség. Az elkövetkező napok kulcsfontosságúak lehetnek a háború diplomáciai rendezése szempontjából.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.