Varsó 250 ezer eurós humanitárius segélyt ajánlott

Nem Libanon követte el a rakétatámadást?

Hamisnak bizonyult az a hír, hogy Libanonból újabb rakétatámadás érte csütörtökön Izrael északi részét, amit izraeli rádió- és tévéállomások közöltek, de azután mind Izraelben, mind Libanonban cáfoltak.

2009.01.08 13:13MTI

Nincs egység a Biztonsági Tanácsban

Újabb eredménytelen napot zárt az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán: a számtalan egyeztetés ellenére sem sikerült megállapodni arról, hogy határozattal vagy nyilatkozattal segítsék-e elő a gázai övezeti válság rendezését. 

Csütörtökre összehívta az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülését Miguel D,Escoto, a világszervezet legfőbb szervének soros elnöki tisztségét betöltő Nicaragua ENSZ-nagykövete. Condoleezza Rice amerikai, David Miliband brit és Bernard Kouchner francia külügyminiszter megpróbál dűlőre jutni arab kollégáival, s ezért mindhárman úgy döntöttek, hogy mégsem utaznak haza szerdán New Yorkból. "Úgy gondoljuk, hogy még maradt munka. Meghosszabbítjuk itt-tartózkodásunkat" - mondta Rice újságíróknak azt követően, hogy a nyugati és az arab külügyminiszterek sűrű konzultációkat folytattak annak eldöntésére, hogy a Biztonsági Tanács miként reagáljon a Gáza övezet ellen indított, a Hamász palesztin radikális mozgalmat célzó izraeli katonai műveletekre. 

Miliband hangsúlyozta, hogy a Biztonsági Tanácsnak egységesen kell kiállnia. A BT-ben szerda délután két dokumentumot köröztettek. Az egyik az azonnali tűzszünetet követelő határozati javaslat, amelyet Líbia terjesztett elő az arab országok nevében. 

A másik a soros BT-Franciaország, Nagy-Britannia és Egyesült Államok által kidolgozott nyilatkozat, amely az új egyiptomi tűzszüneti terv támogatását célozza, s amely egyszerűen "egy azonnali és tartós tűzszünet" fontosságára helyezi a hangsúlyt. 

Az arab országok, köztük a nagy befolyással rendelkező Szaúd-Arábia is, a kötelező érvénnyel bíró határozat mielőbbi elfogadása mellett kardoskodik, amit a líbiai javaslat Izrael-ellenességére hivatkozva az Egyesült Államok és más nyugati országok nem támogatnak. Az arab országok viszont a nem kötelező jellegű nyilatkozatot tartják elégtelennek, és szavazásra akarják vinni a líbiai indítványt, lehetőleg már csütörtökön. Jean-Marie Ripert, Franciaország ENSZ-nagykövete a BT szerdai ülése után azt mondta, hogy nem született konszenzus az egyik szövegről sem, és ezért folytatják az egyeztetéseket a közös álláspont kialakításának érdekében. 

Ripert ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a BT-tagok felszólalásaikban egymáshoz hasonló véleményt fejtettek ki a humanitárius helyzet súlyosságát, a tűzszünet szükségességét illetően. Egyetértettek abban, hogy a Biztonsági Tanácsnak egységesen kell kiállnia a válság ügyében. Miguel D,Escoto volt nicaraguai külügyminiszter, nagykövet bejelentette, hogy csütörtökre összehívta az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülését, mert a Biztonsági Tanács nem képes kezelni a helyzetet. "Az ENSZ nem szemlélheti néma tanúként a Gázai övezetben folyó öldöklést, fel kell emelnie szavát egy azonnali tűzszünet megkötésének és a palesztin polgári lakosság megfelelő védelmezésének érdekében"

prev[4/5]next
  1. 1. oldal
  2. Egyiptomban tárgyalnak az izraeliek és a palesztinok
  3. Izrael távozásra szólította fel Rafah lakosait
  4. Nincs egység a Biztonsági Tanácsban
  5. Varsó 250 ezer eurós humanitárius segélyt ajánlott fel

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.