Durva
Francia Polinézia elnöke beismerte: évtizedeken át hazudtak az atomkísérletek veszélyeiről
1960 és 1996 között Franciaország összesen 193 atomkísérletet hajtott végre Polinézián.
2018.11.16 14:37MTIEdouard Fritch, Francia Polinézia elnöke beismerte, hogy a Franciaországhoz tartozó csendes-óceáni szigetcsoport vezetői három évtizeden át hazudtak a lakosságnak a nukleáris kísérletek veszélyeiről.
1960 és 1996 között Franciaország összesen 193 atomkísérletet hajtott végre Polinézián. Az ebben az időszakban a Mururoa-atoll fölött megjelenő nukleáris gombafelhőről készült képek nemzetközi tiltakozást váltottak ki.
Fritch csütörtökön, a helyi közgyűlés részvevői előtt elmondta: "nem csodálkozom, hogy harminc éven át hazugnak neveztek. Azt hazudtuk a lakosságnak, hogy a kísérletek tiszták voltak. Hazudtunk." A felszólalásáról készült felvételt a Tahiti Nui csatorna adta le pénteken.
Franciaország tengerentúli területekért felelős minisztériuma egyelőre nem kommentálta az esetet.
Több évtizedes nyomás hatására a francia kormány 2010-ben több millió eurót ajánlott fel kártérítésként a Csendes-óceán déli részén és Algériában végrehajtott 201 atomkísérlet károsultjainak, a folyamat azonban időigényes, ezért sokan máig nem kapták meg az őket megillető összeget.
A tavaly elhunyt Bruno Barrillot vizsgálta ki a Polinézián folytatott nukleáris kísérletek hatásait, és leplezte le a visszaéléseket. Barrillot hívta fel a figyelmet arra, hogy a 280 ezres polinéziai lakosság körében aránytalan gyakorisággal fordul elő pajzsmirigyrák és leukémia.
Tavalyelőtt Francois Hollande akkori francia államfő egy látogatás során elismerte, hogy Párizs atomfegyvereket tesztelt csendes-óceáni területein, és a kísérletek "következménnyel jártak" mind a környezetre, mind pedig a helyi lakosság egészségére nézve.
Hollande azonban összességében pozitívan értékelte az atomkísérleteket, és kihangsúlyozta a régió jelentős hozzájárulását ahhoz, hogy Franciaország a világ kilenc atomhatalmának egyikévé válhasson.
A francia védelmi minisztérium három évvel korábban oldotta fel a témába vágó dokumentumok titkosítását, és ezekből az derült ki, hogy az 1960 és 1970 között végrehajtott kísérletek sokkal károsabbak voltak annál, mint amilyennek korábban hivatalosan elismerték.
A sajtó akkori jelentése szerint a kísérletek következményeként Francia Polinézia egész területe radioaktív sugárzásnak volt kitéve. Tahitin a radioaktivitás elfogadott értékeinek ötszázszorosát mérték. A radioaktív poreső a népszerű turistaközpontnak számító Bora Borát is elérte.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 0:00 Életbe lépett a Putyin által javasolt tűzszünet - Kijev elutasítja a békeajánlatot
- 22:39 Újabb tüntetés volt a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Budapesten
- 20:38 Orbán Viktor: létrehoztuk az Aszályvédelmi Operatív Törzset
- 18:37 Megválasztották kancellárnak Friedrich Merz német kereszténydemokrata politikust
- 16:35 Hangfelvételek megerősítik, hogy valóban maga Hitler rendelte el a holokausztot
- 14:34 Az amerikai parti őrség több tucat embert mentett ki Miami partjainál
- 12:32 Uniós biztos: a jogállamisági feltételességi rendszert fenn kell tartani a következő többéves pénzügyi keret kapcsán is
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06