Horvát lapértesülés
Nem eredeti, hanem összebuherált vadászrepülőket adott el Ukrajna Horvátországnak
A vizsgálatok során kiderült, hogy a megvásárolt gépek sorozatszámait átütötték, és az alkatrészek sorozatszámai sem egyeznek a dokumentációkban lévőkkel.
2016.10.10 11:28MTINem eredeti MiG-21-es vadászrepülőket adott el Ukrajna Horvátországnak, több más országból szerzett alkatrészből rakták össze őket - közölte a Jutarnji List horvát napilap pénteken.
A horvát légierő még 2013-ban 132,9 millió kunás (5,3 milliárd forint) szerződést kötött az ukrán Ukrszpecekszport vállalattal tizenkét MiG-21-es nagyjavításáról, valamint öt gép vásárlásáról. A horvát katonai ügyészség azért kezdett nyomozást, mert sorozatos hibák jelentkeztek a ma már elavultnak tartott, az ötvenes évek második felében kifejlesztett repülőgépek használata közben. A vizsgálatok során kiderült, hogy a megvásárolt gépek sorozatszámait átütötték, és az alkatrészek sorozatszámai sem egyeznek a dokumentációkban lévőkkel.
A bolgár hatóságok a horvát ügyészségnek nemrég megerősítették, hogy a horvát légierő által megvásárolt MiG-21-es repülőgéptörzsek valóban Bulgáriából származnak, olyan harci repülőkből, amelyek megsemmisítéséről Szófia a NATO-t is értesítette. A bolgár légierő 1998-ban még használta ezeket a gépeket, majd három évvel később kivonták őket a hadrendből.
A horvát hatóságoknak nincs arról tudomásuk, hogyan jutottak az alkatrészek Ukrajnába. A nyomozás során mindazonáltal az is kiderült, hogy az öt harci repülőgépből kettő motorjának is ismeretlen az eredete, valamint a szárnyak sem Algériából származnak, ahogy az a leírásban szerepel.
Az ukrán céggel a szerződést Ante Kotromanovic volt szociáldemokrata védelmi miniszter írta alá 2013 júliusában. A harci gépek egy évvel később, négy hónappal a határidő után érkeztek meg Horvátországba, úgy, hogy a MiG-ek tesztelését eredetileg Ukrajnában kellett volna elvégezni, ez azonban nem történt meg. A harci repülőgépeket Horvátországban tesztelték, és 2015-ben kerültek használatba, de egymás után hibásodtak meg. A katonai ügyészség ezért 2016 márciusában nyomozást indított az ügyben. Júliusban a korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) a védelmi minisztérium technikai bizottságának két tagja ellen indított eljárást. A vád szerint Ivica Josipovic, aki egyben az ukrán cég képviselője is Horvátországban és Boszniában, kenőpénzt adott Ivan Covic őrnagynak, hogy az Ukrszpecekszportnak megbízásokat eszközöljön Horvátországban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:42 Szijjártó - Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet
- 9:50 Az ukrán elhárítás szerint magyar katonai hírszerzési kémhálózatra csaptak le
- 6:53 Trump új adóemelést javasol a leggazdagabb amerikaiakra
- 19:30 Megválasztották az új pápát
- 18:20 Brutális fejszés támadás a Varsói Egyetemen - egy nő életét vesztette
- 16:29 Vízszivárgás miatt meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát
- 14:26 Seattle-ben több tucat Izrael-ellenes tüntetőt vettek őrizetbe Washington állam egyetemén
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06