Párizs
Három év után kiszabadultak - hazatértek a francia túszok Nigerből
A francia Areva és Satom vállalatok alkalmazottjait, akiket a Niger északi részén található arliti uránbányákból raboltak el, hozzátartozóik társaságában Francois Hollande államfő fogadta a Párizs közeli Villacoublay katonai repülőtéren.
2013.10.30 17:45MTI
Fotó: MTI
Hazatért Párizsba szerdán az a négy francia túsz Maliból, akit több mint három évvel ezelőtt raboltak el terroristák. A három férfit kedden szabadult az al-Kaida észak-afrikai szárnya, az Iszlám Magreb (AQMI) fogságából. A francia Areva és Satom vállalatok alkalmazottjait, akiket a Niger északi részén található arliti uránbányákból raboltak el, hozzátartozóik társaságában Francois Hollande államfő fogadta a Párizs közeli Villacoublay katonai repülőtéren.
A lefogyott, de mosolygós férfiak gyűrűjében az elnök hatalmas örömnek és Franciaország számára nagyon jó hírnek nevezte, hogy a túszok épségben hazatérhettek.
Hollande üdvözölte kitartásukat, és háláját fejezte ki nigériai kollegájának, Mahamadou Issoufounak, akinek meghatározó szerepe volt a túszok kiszabadításában.
"Ő és csapata vitte végig a túszok elengedéséhez szükséges tárgyalásokat" - fogalmazott Francois Hollande, aki szerint a tárgyalások hosszúak és nehezek voltak.
Nigeri források szerint a túszokért 20-25 millió euró (5,8-7,3 milliárd forint) váltságdíjat fizettek, ezt azonban a francia kormány, az Areva nukleáris vállalathoz hasonlóan határozottan cáfolta.
Franciaország nem változtatott a politikáján - hangsúlyozta Najat Vallaud-Belkacem kormányszóvivő. A másfél évvel ezelőtti kormányváltás óta Párizs kitart azon doktrína mellett, hogy nem fizet váltságdíjat a túszejtőknek.
A túszok elengedésének, illetve kiszabadításának körülményei nem ismertek. A Le Monde című napilap szerda délután megjelent számában viszont azt állította, hogy a francia titkosszolgálat emberi vitték el a váltságdíjat és adták át Nigerben azoknak, akik közvetlenül tárgyaltak a túszejtőkkel.
Az iszlamista fegyveresek 2010. szeptember 16-án rabolták el a francia Areva és Satom vállalatok alkalmazottjait Niger északi részén, az arliti uránbányákból, amelyek az algériai határtól alig 200 kilométerre, a Szahara közepén találhatók. Az emberrablást utóbb az AQMI vállalta magára.
A túszokat elválasztották egymástól és Mali északi részén tartották őket fogva, és csak az utolsó napokban gyűjtötték őket egybe. Helyi források szerint kedden helikopterrel érkeztek Niameyba Maliból, a tuaregek székhelyének számító Kidalból. A nigeri források szerint itt zajlottak az utolsó tárgyalások.
A francia elnök tájékoztatása szerint a világban további hét francia túszt tartanak fogva: kettőt a Száhel-övezetben, egy embert Nigériában, négy újságírót pedig Szíriában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:27 Megható mentés Révfülöpön: a tűzoltók egy csatornából hozták vissza a cicát
- 20:48 Lángba borult egy B-52-es Kaliforniában: a fedélzeten tartózkodó mind a nyolc ember életét vesztette
- 16:59 Önmérsékletre szólította fel az ENSZ főtitkára Izraelt és a Hezbollahot
- 16:43 Vizsgálatot indított a fogyasztóvédelem az forrólevegős sütők ellenőrzésére
- 12:57 Egy héten belül négy gyermek került kórházba nyelőcsőbe szorult gombelem miatt
- 10:46 Lannert Judit: megszűnik az NKE-n a pedagógusképzés
- 8:00 ORFK: egyhetes ellenőrzés indul az ország útjain 24 órás drogmarathon akcióval
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


