Emléktábla
Október 23. - Emléktáblát avattak az 1956-os befogadótábor helyén
Emléktáblát avattak a vajdasági Kelebián az 1956-os befogadótábor helyén, valamint szakmai konferenciát is tartottak, amelynek témája Jugoszlávia szerepe volt az 57 évvel ezelőtti forradalom idején és az azt követő években.
2013.10.27 06:20MTI
A tanácskozás díszvendége Sólyom László korábbi köztársasági elnök volt, aki emlékeztetett arra, hogy 1956-ban Jugoszlávia sajátos szerepet tudhatott magáénak.
"Tito politikája következtében egyrészt nem üldözték azokat, akik kiálltak a magyar forradalom mellett, mint a többi szomszédos államban, ugyanakkor Tito pálfordulása után, amikor a szovjetek mellé állt, mégis kényessé vált a kérdés" - mondta a volt államfő.
Kelebia lakói szállást és ételt adtak a menekülteknek, de mivel nagyon közel voltak a magyar határhoz, a menekülteknek mindenképpen folytatniuk kellett útjukat. Sólyom László szerint az '56-os forradalomban a Délvidéknek azért volt fontos szerepe, mert "pontosan azokat segítették, akik az utolsó percben nagyon reménytelenül érkeztek". A volt államfő szerint minden tájegységnek, minden magyar szigetnek megvan a maga sajátos története, "és én azt szeretném, ha egyrészt ezt ismernék, másrészt, ha ez egy egésszé állna össze".
2009-ben Sólyom László és Boris Tadic szerb elnök megegyezett abban, hogy megalakítanak egy magyar-szerb történelmi vegyesbizottságot, amely a II. világháborúban és azt követően történt eseményeket vizsgálja. Ezzel összefüggésben számos lépés történt a közelmúltban - mondta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. A vajdasági Csúrogon például emlékhelyet hoztak létre az ártatlanul kivégzett szerb és magyar áldozatok emlékére, ami a szerb-magyar megbékélési folyamat jelentős lépésének tekinthető.
A szabadkai Zentai úti temetőből ellopott 1944/45-ös emlékmű, a Vergődő madár nevű szoborral kapcsolatban Pásztor István kijelentette, hogy eddig sem a madár, hanem az áldozatok emlékére gyűlt össze a vajdasági közösség november 2-án.
A szabadkai temetőben minden évben ennél az emlékműnél emlékeznek meg azokról az áldozatokról, akiket ezen a helyen végeztek ki a partizánok 1944 őszén. A Szabadkáról és környékéről elhurcolt és kivégzett áldozatok - köztük magyarok, horvátok és németek - közül eddig összesen 852-t azonosítottak.
Kapcsolódó írások:
- Tisztelgés Skultéty László előtt: emléktábla Révkomáromban, vezérkari részvétel az újratemetésen
- Kövér: Esterházy az öntudatos magyar jogvédő politika példaképe
- Emléktábla holokausztáldozatoknak és embermentőknek
- Elfogták az emléktábla-rongáló idős férfit
- A DK elítéli a kaposvári holokauszt-emléktábla meggyalázását
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06