Szír (vegy)szer
Amerika már megint világos koncepció nélkül megy háborúba?
A világos és következetes washingtoni koncepciót hiányolta a Szíriával szemben kilátásba helyezett, akár egyoldalúan is végrehajtandó katonai csapással kapcsolatban több szkeptikus politikai elemző és katonai szakértő amerikai lapokban.
2013.08.31 09:15MTIBarack Obama elnök nyilatkozatai és a sajtóban megjelent katonai kiszivárogtatások szerint a készülő, mind időtartamában, mind léptékében hangsúlyozottan korlátozott katonai akció egyfajta "figyelmeztető lövés lesz", amelynek célja nem a rendszerváltás, hanem az, hogy a szíriai rezsimet elrettentse a vegyi fegyverek újabb bevetésétől. A csapások, amelyeket várhatóan túlnyomórészt a Földközi-tenger keleti medencéjébe vezényelt rombolókról indított manőverező robotrepülőkkel fognak végrehajtani, a vegyi fegyverek hordozóeszközeire és parancsnoksági objektumokra összpontosítnak majd. Maga az elnök is elismerte, hogy azok önmagukban "nem oldanak meg minden konfliktust" Szíriában.
Az Obama-kormány által mérlegelt katonai fellépés nem kapcsolódik egy olyan, szélesebb körű diplomáciai stratégiához, amely Bassár al-Aszad elnök lemondásra kényszerítését célozná vagy elő kívánná segíteni a párbeszédet, amely véget vethetne a véres polgárháborúnak - írta elemzésében a The New York Times című napilap pénteken.
"Az olyan típusú támadás, amelyet a kormányzat a jelek szerint tervez, amely azt demonstrálja majd Szíria és mások számára, hogy ára van annak, ha valaki átlépi a világosan megállapított amerikai vörös vonalakat (az Egyesült Államok tűréshatárát), és megsérti a széles körben elfogadott nemzetközi normákat" - nyilatkozta a lapnak Richard Fontaine, az Új Amerikai Biztonság Központja elnevezésű centrista kutatóintézet elnöke.
"Ez azonban keveset tesz majd a terepen kialakult erőegyensúly megváltoztatása vagy a konfliktus lezárásnak meggyorsítása érdekében" - tette hozzá.
A cikk emlékeztetett arra, hogy Boszniában egy hosszas, az Egyesült Államok és a NATO-szövetségesek által végrehajtott légicsapás-sorozat gyengítette meg annyira a szerbeket, hogy Slobodan Milosevic szerb elnök kénytelen volt beleegyezni az 1995-ös daytoni békemegállapodásba. 1999-ben egy 78 napig tartó légi hadművelet kényszerítette kivonulásra a szerb erőket Koszovóból, ami végeredményben elvezetett a tartomány függetlenné válásához.

A The Washington Post című napilapnak nyilatkozó katonai szakértők úgy vélekedtek, hogy amennyiben az amerikai kormány nem biztos abban, hogy bölcs döntés lenne legyőzni vagy meggyengíteni a szíriai rezsimet, és úgy véli, hogy azzal csak azt készíti elő, hogy Damaszkuszt fundamentalista lázadók foglalják el, akkor az Aszad-erőre mérendő katonai csapások célja a legjobb esetben is "homályos" lehet.
A lap idézett egy Gordon Miller tengerészgyalogos alezredes által készített elemzést, amely rámutatott, hogy ha az Aszad-rezsim kiheveri a rá mért csapásokat, és újból vegyi fegyvereket vet be, "az jelentős csapást jelent majd az Egyesült Államok hitelességére, amely ezután kénytelen lesz fokozni a támadást az eredeti célok elérésének érdekében".
Martin Dempsey tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának főnöke, aki korábban ellenezte a katonai fellépést, de a Szíria elleni csapások konkrét tervezésének szakaszában fegyelmezetten hallgatott, júliusban még arra figyelmeztette a szenátus katonai bizottságát: "Ha akcióba lépünk, akkor fel kell készülnünk arra, ami következik. Nehéz elkerülni, hogy jobban belekeveredjünk" a szíriai konfliktusba.
A közel-keleti és a közép-ázsiai térségért felelős amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM) egy nyugalmazott, a The Washington Postnak név nélkül nyilatkozó tisztje úgy vélekedett, hogy az amerikai kormány Szíria elleni fellépése "komoly kiábrándulást fog okozni a szövetségeseknek, és alig fog többet elérni annak látszatánál, hogy csinálunk is valamit".
Abban viszont több szakértő is egyetértett, hogy a legkárosabb talán az lenne, ha Washington visszafordulna a megkezdett úton.
"Amikor az elnök, jól vagy rosszul, de meghúz egy vörös vonalat, az politikai állásfoglalás" - idézte a The Washington Post egy, a neve elhallgatását kérő, még aktív alezredes véleményét azzal kapcsolatban, hogy Obama tavaly kijelentette: az amerikai tűréshatár a vegyi fegyverek bevetésénél húzódik.
"Ez (az állásfoglalás) nem tűnhet félénknek vagy lagymatagnak. Ne feledjük, hogy Szíriával kapcsolatban csak rossz és még rosszabb politikai választási lehetőségekről beszélhetünk" - tette hozzá.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
- 10:56 Harry herceg: szeretnék kibékülni a családommal
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06