Isztambulban

Könnygázt és vízágyút vetett be a török rendőrség

Könnygázt és vízágyút vetett be a török rendőrség Isztambulban a Taksim térre igyekvő tüntetők ellen.

2013.07.06 19:48MTI
Fotó: MTI

A majd' háromezer tiltakozó a múlt hónapi kormányellenes tömegtüntetések egyik fő helyszínén kívánt gyülekezni, és korábbi jelzéseik szerint azt is tervezték, hogy belépjenek a hetek óta kordonnal körülvett Gezi parkba, amelynek átalakítási szándéka kiváltotta az eredeti tüntetéseket. 

A Taksim Szolidaritás nevű mozgalom felhívására összegyűlt tüntetők a nagy létszámban felvonultatott rohamrendőrökbe ütköztek, akik elzárták előlük a térre vezető utat, majd a hatóság beavatkozása után szétszóródtak az Istiklal gyalogos sugárúton és a környező utcákban. 

Egy isztambuli közigazgatási bíróság június elején érvénytelennek minősítette a Taksim tér rendezési tervét, arra hivatkozva, hogy a lakosságot nem kérdezték meg előzetesen, és a terv sérti a tér arculatát. Az építkezés leállítását elrendelő bírósági döntést, amelyet csak a múlt héten tettek közzé, a terv ellenzői győzelemként ünnepelték, és bejelentették, hogy visszaveszik "parkjuk" felett az ellenőrzést. 

Hüseyin Avni Mutlu isztambuli kormányzó már előre illegálisnak nevezte a szombati akciót, és figyelmeztetett, hogy a rendőrség fel fogja oszlatni a tüntetést. "Holnap (vasárnap) vagy legkésőbb hétfőn tervezzük ismét megnyitni a Gezi parkot, hogy valamennyi állampolgár rendelkezésére álljon" – mondta a kormányzó újságírók előtt. Május 31-én a török rendőrség erőszakkal távolított el több száz környezetvédőt a Gezi parkból, akik több mint 600 fának a rendezési tervben szereplő kivágása ellen tiltakoztak. 

A terv keretében, amelyet Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök, volt isztambuli polgármester is támogatott, egy egykori oszmán laktanya újjáépítésével a fás területen egy lakásoknak, üzleteknek és egy múzeumnak is otthont adó épületet húztak volna fel. A tüntetők elleni erőszakos fellépés számos törököt feldühített, és a Gezi park védelmére indult tiltakozás a 2002 óta hatalmon lévő kormány elleni nagyszabású politikai elégedetlenségbe torkollott. 

A tiltakozások alatt négy ember vesztette életét és 7500-an sebesültek meg a török orvosszövetség adatai szerint. A tüntetések azután értek véget, hogy a rendőrség június 15-én felszámolta a tiltakozóknak a Taksim téren felállított táborát.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.