Hadgyakorlat a határ mentén
Phenjan megfenyegette Szöult
A szöuli elnöki palota "lángtengerré" változtatásával fenyegetőzött Észak-Korea csütörtökön, egy nappal azután, hogy Dél-Korea nagyszabású hadgyakorlatot kezdett egy Észak-Korea által éppen egy éve megtámadott határ menti sziget közelében.
2011.11.24 11:17MTIDél-Korea szerdán harci repülőgépeket és rakéta-indítóállásokat, tüzérségi ágyúkat és hadihajókat mozgósított annak a tüzérségi támadásnak az első évfordulójára, amelyet az északi hadsereg intézett a Dél-Koreához tartozó, sárga-tengeri Jonpjong szigetének laktanyája és halásztelepülése ellen, két katona és két építőmunkás halálát okozva.
A déli hadiflotta akkor - Phenjan figyelmeztetése ellenére - 70 ezer katona részvételével gyakorlatozott a fegyverszüneti vonal közelében, és az északi parttól távoli, de vitatott hovatartozású vizek felé adott le lövéseket. Az északi fél ezt torolta meg a sziget lövetésével, amely az első, lakott terület elleni támadás volt az 1950-1953-as koreai háború óta.
A jonpjongihoz hasonló "lángtengerbe" borulhat a szöuli elnöki palota, a Kék Ház, ha Dél-Korea ezúttal akár csak egyetlen lövést is lead Észak-Korea területére - figyelmeztetett csütörtöki nyilatkozatában az észak-koreai néphadsereg. "Nem feledhetik el a leckét, amit kaptak" a Jonpjong elleni tavalyi csapással - hangoztatta egyebek közt a hivatalos KCNA hírügynökség által közölt nyilatkozat.
2010 tavaszán egy súlyosabb incidens is megterhelte a két Korea viszonyát; márciusban egy robbanás következtében kettétörött és elsüllyedt a dél-koreai hadiflotta Cshonan nevű cirkálója, s 46 tengerész veszett oda. Halálukért Szöul Észak-Koreát tette felelőssé, azt állítva, hogy a Cshonan katasztrófáját egy északi torpedótámadás okozta.
A két Korea technikai értelemben a mai napi hadiállapotban áll egymással, miután a háború csak fegyverszünettel ért véget, s a hadban álló felek azóta sem kötöttek békeszerződést. Észak-Korea pedig vitatja az ENSZ által 1953-ban meghúzott tengeri határvonalat, amely az évek során újabb és újabb konfliktusok forrása volt. Dél-Korea átlagosan háromhavonta tart haditengerészeti gyakorlatot a nyugati partvidék mentén, Észak pedig a mostanihoz hasonló hangvételű fenyegetéssel reagál a két ország közötti minden feszültségre.
A tavalyi két incidens óta Dél-Korea újabb dollármilliókat költött fegyverzetének fejlesztésére, s a vezérkari főnök kijelentette, hogy erői "szétzúzzák az ellenséget", ha az ismét támadásra szánná el magát.
Kapcsolódó írások:
- Észak-Korea "becsmérlő kampánynak" tartja az ENSZ emberjogi jelentését
- Többen eltűntek - Kétezer tonna csapta szét az apró bárkát
- Peking kivételt tesz: békén hagyja az észak-koreai menekülteket
- Könyvbemutató Nagy József táncos-koreográfusról
- Tutajon menekült egy észak-koreai férfi a sztálinizmus elől
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06