Nem teszik neki az ország helyzete
Demokráciát követel Oroszországnak Gorbacsov
Új demokratikus kezdetet követelt Oroszország számára Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió első és utolsó elnöke, és újra leszögezte: elégedetlen az ország helyzetével.
2011.08.17 19:21MTIGorbacsov az 1991. augusztus 19-én ellene elkövetett puccs 20. évfordulója előtt tartott sajtóértekezletet szerdán Moszkvában.
Azt mondta, az ország nem hagyta még maga mögött a sztálini adminisztratív rezsimet.
Úgy vélte, az ország felső vezetésének meg kell újulnia. "Előbb-utóbb ki kell törni ebből a körből" - mondta, s a jelenlegi orosz politikát, a vezetés aktuális javaslatait "visszafelé való haladásnak" minősítette.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz Oroszországgal, ha újra Vlagyimir Putyin lesz az elnök, Gorbacsov kijelentette: "Oroszország élni fog. Putyint nem tudom eltakarítani. Mi több, támogattam. A nép nyilván azt látja benne, hogy kihúzta az országot a Jelcin utáni káoszból". Putyin hatalmas munkát végzett első elnöki mandátuma alatt. Ha annak végeztével távozott volna a politikából, így vonult volna be a történelembe" - mondta Gorbacsov.
Sürgette, hogy legyen vége a (Putyin vezette) Egységes Oroszország párt politikai monopóliumának. "Erről le kell tenni. Nem kell megismételni a Szovjetunió Kommunista Pártja legsúlyosabb hibáit. Ha a hatalom saját megerősítése érdekében cselekszik, akkor az szerintem már önmagában is a tekintélyelvűség vonásait viseli magán" - mondta.
Úgy vélte, a mai Oroszország irányításában nem nélkülözhetők a tekintélyelvűség bizonyos elemei, de - hangoztatta - a politikai rezsim nem lehet autoriter. Hozzátette: az országnak demokratikus úton kell fejlődnie, s félúton jár.
Kétkedéssel nyilatkozott Gorbacsov a Putyin által májusban meghirdetett Népfrontról is. A legfontosabb feladatnak a tiszta választások megtartását nevezte. A kérdésre, ki jöhetne számításba Putyin és Medvegyev helyére, mindössze annyit jegyzett meg, hogy "nem velük ér véget a világ".
Kijelentette: Borisz Jelcin - Oroszország első elnöke - kettős játékot űzött, mert a puccs előtt azt mondta, eltökélt szándéka a Szovjetunió fenntartása, de aztán mást csinált. "Téved, aki azt hiszi, hogy a politikusnak mindent lehet. A politikának összeegyeztethetőnek kell lennie az erkölccsel" - hangoztatta Gorbacsov.
Régi kommunisták 1991 augusztusában meg akarták fosztani Gorbacsovot a hatalomtól, s kikiáltották a Rendkívüli Helyzet Állami Bizottságát (GKCSP), amikor Gorbacsov - akinek a politikáját a glasznoszty és a peresztrojka (nyíltság és átépítés) jellemezte - a családjával a Krimben nyaralt. Jelcin leverte a puccsot, de ezzel véget ért Gorbacsov politikai karrierje, és kevéssel később széthullott a Szovjetunió.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06