Navigálni muszáj?
A navigációs rendszerek rontják a közlekedés biztonságát
A Stichting Onderzoek Navigatiesystemen (Navigációs rendszerek kutatásának alapítványa) új kutatási módszer alkalmazásával felfedezte, miért nem találják meg a navigációs rendszerek a városok körgyűrűit. Az ok a szoftverek hibáiban keresendő, a veszély nem lebecsülendő.
2008.01.10 06:30ma.huAz alapítvány katasztrofális fejleményeket jelez előre, már ha a hatóságok nem lépnek közbe: több közlekedési baleset és sérült lesz, és a mellékutakra olyan forgalom zúdul (és az ezzel járó dugók), amire ezek egész egyszerűen nincsenek felkészülve.
Szinte egyik vizsgált navigációs rendszer sem veszi kellően számításba az úthálózatok rangsorolását. Ennek eredményeképpen a járműveket "gyermekgyilkosokká" teszik, mivel olyan lakónegyedek felé irányítják azokat, amelyek gyér forgalomra lettek tervezve, és olyan utakra terelik, amelyeket nem a nagy átmenő forgalom átvezetésére találtak ki. Úgy tűnik, hogy a navigációs rendszerek egyszerűen képtelenek rátalálni a körgyűrűkre - summáz a radikális kifejezésektől nem idegenkedő alapítvány.
A nyugtalanító jelenség oka a szoftverek hibáiban keresendő. A TomTom a hatóságok által szolgáltatott információra hivatkozik, de az alapítvány ebben kételkedik: a Nav4All (ingyenes navigációs rendszer mobiltelefonhoz) képes megfelelő útvonalakra irányítani a járműveket célállomásuk felé. Sőt: bizonyos (webes) útvonaltervező szolgáltatások sem küldenek kamionokat földutakra.
A szoftveres hibáknak az a közvetlen következménye, hogy a helyi érdekű utakat olyan forgalom lepi el, amelyre ezek semmiképpen nem alkalmasak. Ez megnöveli a közúti balesetek és sérülések számát, és megzavarja a lakóterületek békéjét és nyugalmát - prognosztizálja az alapítvány.
Szerencsére megoldási javaslattal is szolgálnak, ha kissé meglepővel is: a hatóságoknak felelős módon és időben kell lépni. Be kell tiltani az olyan rendszereket amelyek szükségtelenül veszélyeztetik a forgalmat és a közlekedés folyamatosságát. Jelenleg a gond még nem súlyos, de néhány év múlva, amikor már mindenki navigációs rendszereket fog használni, a következmények kiszámíthatatlanok lesznek - állítják.
Kész szerencse, hogy Magyarországon ilyen dugóinformációs rendszer még mindig nincs.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06