Hiába szedik, nem sok hatása van
A halolaj szedése nem javítja az anyák hangulatát
A várandósságuk alatt halolajat szedő nőknél nem kisebb a szülés utáni depresszió valószínűsége, és a babák szellemi fejlődését sem gyorsítja az étrendkiegészítő szer - állapították meg ausztrál kutatók.
2010.10.21 19:00MTIA Journal of the American Medical Association (JAMA) című orvosi folyóiratban ismertetett követéses tanulmány szerint ugyanakkor csökkentheti a koraszülés kockázatát a halolaj szedése, miközben egyetlen mellékhatásának a gyakoribb böfögést találták.
A kutatók kétezernél több ausztrál nőt vontak be követéses vizsgálatukba. Az önkéntesek egyik fele növényi olajat, a másik fele dokozahexaénsavat (DHA) tartalmazó kiegészítőt szedett terhessége második felében.
A hatóanyagot tartalmazó kapszulákban 800 milligramm DHA és 100 milligramm omega-3 zsírsav volt. A DHA a sejtmembrán egyik alkotórésze, és különösen fontos szerepe van a magzat idegrendszeri fejlődésében.

Mint Maria Makrides kutatásvezető közleményében megjegyezte, a jó hír, hogy a várandós nők körében egyre népszerűbb DHA étrendkiegészítő szedésének egyetlen mellékhatását találták a növényi olajat szedőkkel szemben: a mintegy kétszer gyakoribb böfögést.
A rossz hír, hogy a halolaj nem védett a hangulati zavarok ellen, mindkét csoportban a kismamák mintegy tíz százalékánál jelentkezett szülés utáni depresszió.
A kutatók a megszületett babák mentális fejlődését is megvizsgálták 18 hónapos korukban. Kiderült, hogy nem volt különbség a kétféle olajat szedő nők gyerekeinek nyelvi és más kognitív képességeiben.
A halolajat szedő nőknél 2 százalékról nagyjából egy százalékra csökkent a koraszülések (a 34. terhességi hét előtti szülések) aránya, ám a túlhordás valószínűsége is emelkedett.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06