Örökmozgó gyerkőc
Hiperaktív, sosem passzív
Akkor egészséges a gyerkőc, ha mozog, tesz-vesz egész nap. Az életvidámság és szeleburdiság egyvelege olykor komoly problémák előjele lehet.
2010.07.07 20:11napidoktor.huNagymamákban gyakran felmerül a gyanú, ha a lurkó étvágytalan, vagy nem játszik a srácokkal a parkban, valami nincs rendben vele. Nem elég azonban, ha az aggodalom csak aktivitáshiány esetén merül fel bennünk, hiszen a túlzásba vitt „rosszcsontság” is működhet vészharangként.
Hiperaktivitás
A hiperkinetikus zavar, vagy a tudományosság hiánya nélkül figyelemzavarnak is nevezett jelenség korántsem olyan ritka, mint ahogy azt gondoljuk. A gyermekek kb. 5%-át érinti, fiúgyermekek esetében pedig háromszoros a „betegség” előfordulási valószínűsége.
Az ezzel a problémával élő gyermekek nem tudnak nyugodtan megülni a helyükön az iskolában, az órán mással foglalkoznak, nem képesek odafigyelni, így zavarják a tanárt vagy a többi gyereket. A szó eredete is árulkodik, hogy az ilyen lurkók jellemzője a túlzó, túlságos (hiper) cselekvési kedv, fokozott tevékenység (aktivitás).
Kialakulás
A kiváltó okot biztosan még nem sikerült meghatározni, de lehetséges okként merülnek fel a terhesség alatti problémák, toxikózis (dohányzás, alkohol-, kábítószer fogyasztás), idős anyaság, a szülés során fellépő oxigénhiány.
Emellett még számos tényező, genetikai ok is szóba jön. Egy friss brit tanulmány szerint, összefüggés van a hiperaktivitás és néhány élelmiszerszínezék között. Miről is van szó?

Nátrium benzoát
Southampton Egyetemének kutatói vizsgálatuk során kimutatták, hogy bizonyos mesterséges adalékanyagok és a tartósítószernek minősülő nátrium-benzoát együttes fogyasztása összefüggésbe hozható az egyre gyakoribb gyermekkori hiperaktivitás, illetve hiperkinetikus zavar kialakulásával.
Nem garantált, hogy aki nem vásárol gyermekének mesterséges színezéktartalmú élelmiszert, annál megszűnik a jelenség kialakulásának veszélye, de odafigyelve mindenképpen csökkentheti a kockázatot.
Kezelés
A prevenciós tanácsok betartása mellett, csökken a hiperaktivités esélye.
Azonban, ha már kialakultak a tünetek, mindenképpen kezelni kell a lurkót. Ajánlott a szülői tréning mellett az ének és zene-terápia, kreatív játékterápiák, szenzoros integrációs terápia, mozgásterápia, viselkedés- vagy pszichoterápia.
Felmerül még lehetőségként a gyógyszeres kezelés antidepresszánsokkal és stimuláló szerekkel, ám ezzel körültekintően kell bánni. Hosszútávon ugyanis több kárt okozhat, mint hasznot!
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06