A magasan képzetteket jobban érinti?

Kikészíthet és stresszel jár a hazavitt munka

Az emberek 50 %-a rendszeresen hazaviszi a munkáját, mely jelentős stresszel jár.

2010.01.20 12:35medipress.hu

A kutatók felmérték azt, hogy milyen mértékben zavarja a munka a szabad időt, egy 1800 amerikai munkavállaló adatait összegyűjtő felmérés keretében. Scott Schieman szociológus professzor, és a társszerzők: Melissa Milkie ill. Paul Glavin olyan kérdéseket tettek fel a résztvevőknek, mint például:

"Milyen gyakran ütközik a munkája az otthoni vagy családi életével?

Mennyire zavarja a munkája a szabadidős tevékenységét vagy a közösségi életét?

Milyen gyakran gondol munkaidőn kívül a munkájával kapcsolatos kérdésekre?
"

Schieman elmondása szerint „A megkérdezettek közel fele úgy nyilatkozott, hogy ezek a helyzetek néha, vagy gyakran előfordulnak, ami igen aggasztó, hiszen a munka és pihenés nem megfelelő aránya közismerten káros az egészségre."

A szerzők öt lényegi pontba sűrítették a felfedezéseiket:

- A főiskolai vagy magasabb végzettséggel rendelkezők gyakorta jelzik, hogy a munkájuk zavarja a magánéletüket, több esetben, mint azok, akik csak középiskolát végeztek;

- A diplomások munkája általában gyakrabban folyik össze a magánéletükkel, mint a többi szakmai kategóriában;

- Néhány munkával kapcsolatos körülmény miatt sokkal többször kúszik be a munka a magánéletbe: személyes munkahelyi konfliktusok, a munkahely bizonytalansága, környezeti ártalmak, stresszes helyzetek. Ha valaki maga oszthatja be a munkáját, az némileg enyhíti a negatív hatásokat;

- Nagyobb zavaró tényezőt jelenthet még a felelős beosztás, illetve az, hogy milyen képességeket igényel, a döntéshozási hatáskör és persze a jövedelem;

- A vártnak megfelelően a hosszú munkaidő (heti 50 óránál több) jobban zavarja a magánéletet. Meglepő módon ez az összefüggés erősebb azok esetében, akik részben vagy teljesen maguk osztják be a munkaidejüket.

"Több meglepő mintát találtunk.” – mondta Schieman. „A jól képzett szakemberek arról számolnak be, hogy a munkájuk gyakrabban zavarja a magánéletüket, amit mi a magasabb pozícióval járó stressznek hívunk. Bár sok előnnyel jár a magasabb beosztás, az árnyoldala az, hogy nagyobb valószínűséggel befolyásolja a magánéletet.”

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.