Jóga, tajcsi, csikung
Zen-meditációval a fájdalom ellen!
Kanadai kutatók szerint a Zen-meditáció segít a közepes erősségű fájdalom iránti érzékenység csökkentésében. Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a meditáció hasznos a krónikus fájdalommal küszködőknek, ám ennek okát eddig nem sikerült megfejteni.
2009.02.03 19:26medipress.huAz Amerikai Egészségvédelmi Intézet Kiegészítő és Alternatív Gyógyászati Központja szerint a különböző meditációs technikák hasznosak a koncentrálás, a légzés, az ellazulás, a megnyugvás, a lelki egyensúly, a jó közérzet és a betegségek megelőzése szempontjából.
A jóga, tajcsi, csikung és más technikák során négy alapelvet kell szem előtt tartani: egy nyugodt helyen, egy kényelmes (de előírt) helyzetben koncentrálva szabad folyást kell engedni a gondolatoknak. A Psychosomatic Medicine folyóirat januári számában megjelent tanulmányban Joshua A. Grant, a Montreali Egyetem élettani intézetének kutatója és kollégája, Dr. Pierre Rainville 13 olyan férfit és nőt vizsgált, akik valamennyien széleskörű tapasztalatokkal rendelkeztek a buddhizmusban gyökerező, a külső és a belső környezetre egyaránt figyelő Zen-meditáció terén.
A kontrollcsoportot 13 olyan hasonló korú ember alkotta, akik soha nem jógáztak vagy meditáltak. A résztvevőket hőhatásnak tették ki egy 37ºC-os (semleges), egy 43ºC-os (meleg, ám nem fájdalmas) és egy 53ºC-os (forró és mérsékelten fájdalmas) inger segítségével. Miután a vizsgált személyek csukott szemmel koncentráltak a fájdalomra, kiderült, hogy a gyakorlott meditátorok kevesebb fájdalmat éreztek, mint azok, akik soha nem meditáltak.
„Ez igazolja azokat a legendákat, amikor valaki érzéstelenítés nélkül, csak hipnózis vagy koncentráció segítségével visel el egy fájdalmas orvosi vagy fogászati beavatkozást” – mondta el Grant. „Ez nem azt jelenti, hogy a Zen-meditáció gyakorlásával soha nem lesz szükség fájdalomcsillapításra”, azonban azt sugallja, hogy sokkal jobban uralhatjuk azt, hogy mi történik velünk.
Dr. Herbert Benson, a Massachusetsi Közkórház Benson-Henry Test-Szellem Orvoslás Intézetének címzetes igazgatója szerint a stressz az orvoshoz fordulások 60-90 százalékáért felelős, így a meditáció segítségével elért ellazulás és a fájdalom ilyen módon történő csökkentése nagyon fontos lehet.
„Ez a relatíve hatásos olcsó megközelítés segíthet olyan betegségek kezelésében, amelyeknél a gyógyszeres és a sebészeti kezelés nem jön szóba” – mondta el Benson.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:23 Orbán Viktor: Zelenszkij visszautasította a karácsonyi tűzszünetre tett javaslatot
- 18:22 Munkabeszüntetéssel tiltakoznak a szerbiai ügyvédek az újvidéki tragédia miatt
- 16:20 Varga Mihály: egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál
- 14:51 Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal tárgyalt
- 12:07 Dél-Korea - házkutatást tartottak az elnöki hivatalban, a volt védelmi miniszter öngyilkosságot kísérelt meg
- 11:48 Az európai ombudsman vizsgálatát kezdeményezte Erasmus-ügyben az alapvető jogok biztosa
- 10:47 Hankó Balázs levelet írt az európai parlamenti frakcióknak Erasmus-ügyben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06