Sokszor a nők is hibásak a baba elvesztéséért
Négyből egy vetélés elkerülhető lenne, ha változna a nők életmódja
Minden magzat elvesztése fájdalmas lelki teher a nők számára, de az esetek többségében igazak a vigasztaló szavak: "nem te tehetsz róla". Vagy talán van olyan, amikor mégiscsak tehet róla és tehetett volna ellene?
2014.02.19 09:29ma.huTöbb mint 91 ezer terhességet kísértek figyelemmel a koppenhágai orvosok, köztük sok olyat is, ami végül vetéléssel ért véget, és arra a megállapításra jutottak, hogy a tragédiáknak legalább 25 százalékát meg lehetne akadályozni néhány egyszerű életmódbeli változtatással. A nők ugyanis indokolatlanul magas kockázatnak teszik ki a babát azzal, ha például túlságosan soványak, de a túlsúly sem javít a kihordás esélyein. Tipikus rizikófaktor ezen felül a terhesség alatti, illetve az azt megelőző időszakban rendszeresnek mondható dohányzás és alkoholfogyasztás, és gyakrabban szakad meg a terhesség akkor is, ha a kismama éjszaka dolgozik, vagy ha az intések ellenére mégis nehéz tárgyat emel.
A dán csapat szerint a 30 év feletti kismamák fokozottan ki vannak téve a vetélés veszélyeinek, épp ezért nekik különösen ügyelniük kell a fenti szabályok betartására. Ha ezeket a rizikófaktorokat kiiktatják, vagy legalábbis jelentősen csökkentik, minden negyedik baba elvesztése elkerülhető lenne - állítják a kutatók. Más orvosok viszont a tanulmány nyilvánosságra kerülése után arra figyelmeztettek, hogy nem bizonyított, hogy épp a fenti tényezők tehetők felelőssé a vetélésekért - adta hírül a Daily Mail című brit lap.

Az orvosok 1996 és 2002 között végezték az adatgyűjtést, ezalatt 91427 terhességet követtek, amelyből 3177-nek szakadt vége a 22. hét előtt. A felmérésben részt vevő nőket a 16. hétben kérdezték ki az életmódjukról és szokásaikról a terhesség alatt, illetve az azt közvetlenül megelőző időszakra vonatkozóan. Akinek korábban már volt vetélése, azoktól azt is megkérdezték, hogy hogyan éltek, mielőtt bekövetkezett a tragédia. Az adatokból kiderült, hogy az életkor, a nehéz súlyok (minimum 20 kiló) emelése, az éjszakai műszak és a túlsúly vagy a kóros soványság mind kockázati tényező, de az alkohol bizonyult a legnagyobb problémának.
A kutatók ugyanakkor rámutattak, hogy a vetélések mintegy fele továbbra is genetikai vagy fejlődési rendellenességek következtében történik meg, amit az életmóddal nem lehet befolyásolni. Tom Bourne, a londoni Queen Charlotte's and Chelsea kórház nőgyógyásza ugyanakkor azt mondja, a tanulmány valójában semmi újat nem mutat, ezeket eddig is tudtuk, viszont továbbra is csak az egyes tényezők egyidejűsége derült ki, az ok-okozati összefüggést a dán kutatók sem bizonyították.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:22 Szabotázsakció - Németországban letartóztattak három orosz ügynököt
- 14:00 Tulajdonstop helyett új jogköröket kaptak az önkormányzatok
- 12:36 Európa Tanács: szűkül a nők jogait védelmezők mozgástere
- 10:34 Gyorssegélyt szavazott meg a Hargita megyei önkormányzat a parajdi sóbánya megmentése érdekében
- 8:29 Csaknem négy évtizedet töltött börtönben téves ítélet alapján egy brit férfi
- 6:40 Országjárásra indul Magyar Péter a békéért és a nemzeti összetartozásért
- 22:37 Ismét tüntetés volt a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Budapesten
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06