Balesetveszély

Gyorssegélyt szavazott meg a Hargita megyei önkormányzat a parajdi sóbánya megmentése érdekében

Rendkívüli ülésen 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg kedden Hargita megye önkormányzati testülete Parajd község számára a sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére.

2025.05.14 10:34MTI

A Hargita megyei tanács közleménye szerint természetes védőgátak építését kezdték el a hétvégén Parajd és Alsósófalva között, amelyek lehetővé teszik egy ellenőrzött elárasztási zóna létrehozását. A munkálatok jelenleg is zajlanak.

A támogatás egyúttal a Korond-patak ideiglenes mederrendezési munkálatait is segíti a bánya körül, biztosítva a felszíni bányaterület védelmét és stabilitását.

Az ülés előtt Nyágrus László parajdi polgármester a helyszíni szemlét tartó megyei vezetőket - Bíró Barna-Botond megyei tanácselnököt és Petres Sándor Hargita megyei prefektust - arról tájékoztatta, hogy a sóbánya turisztikai része nem károsodott, de a teljes biztonság érdekében sürgősen meg kell szüntetni a vízbefolyást.

A polgármester kiemelte és megköszönte a lakossági összefogást is, amely az elmúlt napokat jellemezte. Szerinte egyelőre nem indokolt az elterelő meder használata és a terület elárasztása, ez azonban továbbra is lehetséges forgatókönyv marad.

A Hargita megyei tanács ülésén részt vevő Antal Lóránt szenátor azt mondta: a vészhelyzet megszűnése után hosszú távon mederszabályozási munkálatokra és kormánytámogatások bevonására van szükség.

Bíró Barna-Botond, a megyei önkormányzat elnöke rámutatott: a helyi szintű vészhelyzeti állapot kihirdetése lehetőséget teremtett az építkezési engedély gyors kibocsátására, a munkálatok elindítására és a finanszírozásukat célzó támogatás igénylésére a kormány tartalékalapjából.

Az önkormányzati vezető leszögezte: a Székelyföld egyik gazdasági motorjának számító parajdi sóbánya megóvása prioritás kell, hogy legyen. Bíró Barna-Botond megköszönte a Parajd községi példaértékű összefogást, hozzátéve: Parajd nem volt, nincs és nem is lesz egyedül - tudatta a Hargita megyei önkormányzat sajtóirodája.

A parajdi sóbányát május 6-án zárta le a katasztrófavédelem, miután a heves esőzések nyomán a Korond-patak vize betört a bányába. Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, amely - egyelőre - május 22-ig van érvényben.

A sóipari vállalat kedden arról tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget, hogy sikerült csökkenteniük a szivárgást.

Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak annak érdekében, hogy a Korond-patak esetleges újabb vízhozam-növekedése esetén ellenőrzés alatt tudják tartani a helyzetet. Emellett további védelmi megoldásként egy elkerülő csatorna építése is folyamatban van.

A parajdi sóbánya továbbra sem fogad látogatókat, és a sókitermelés is szünetel.

A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel.

A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat.

Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.