Sokszor a nők is hibásak a baba elvesztéséért

Négyből egy vetélés elkerülhető lenne, ha változna a nők életmódja

Minden magzat elvesztése fájdalmas lelki teher a nők számára, de az esetek többségében igazak a vigasztaló szavak: "nem te tehetsz róla". Vagy talán van olyan, amikor mégiscsak tehet róla és tehetett volna ellene?

2014.02.19 09:29ma.hu

Több mint 91 ezer terhességet kísértek figyelemmel a koppenhágai orvosok, köztük sok olyat is, ami végül vetéléssel ért véget, és arra a megállapításra jutottak, hogy a tragédiáknak legalább 25 százalékát meg lehetne akadályozni néhány egyszerű életmódbeli változtatással. A nők ugyanis indokolatlanul magas kockázatnak teszik ki a babát azzal, ha például túlságosan soványak, de a túlsúly sem javít a kihordás esélyein. Tipikus rizikófaktor ezen felül a terhesség alatti, illetve az azt megelőző időszakban rendszeresnek mondható dohányzás és alkoholfogyasztás, és gyakrabban szakad meg a terhesség akkor is, ha a kismama éjszaka dolgozik, vagy ha az intések ellenére mégis nehéz tárgyat emel.

A dán csapat szerint a 30 év feletti kismamák fokozottan ki vannak téve a vetélés veszélyeinek, épp ezért nekik különösen ügyelniük kell a fenti szabályok betartására. Ha ezeket a rizikófaktorokat kiiktatják, vagy legalábbis jelentősen csökkentik, minden negyedik baba elvesztése elkerülhető lenne - állítják a kutatók. Más orvosok viszont a tanulmány nyilvánosságra kerülése után arra figyelmeztettek, hogy nem bizonyított, hogy épp a fenti tényezők tehetők felelőssé a vetélésekért - adta hírül a Daily Mail című brit lap.

Fotó: freedigitalphotos.net

Az orvosok 1996 és 2002 között végezték az adatgyűjtést, ezalatt 91427 terhességet követtek, amelyből 3177-nek szakadt vége a 22. hét előtt. A felmérésben részt vevő nőket a 16. hétben kérdezték ki az életmódjukról és szokásaikról a terhesség alatt, illetve az azt közvetlenül megelőző időszakra vonatkozóan. Akinek korábban már volt vetélése, azoktól azt is megkérdezték, hogy hogyan éltek, mielőtt bekövetkezett a tragédia. Az adatokból kiderült, hogy az életkor, a nehéz súlyok (minimum 20 kiló) emelése, az éjszakai műszak és a túlsúly vagy a kóros soványság mind kockázati tényező, de az alkohol bizonyult a legnagyobb problémának.

A kutatók ugyanakkor rámutattak, hogy a vetélések mintegy fele továbbra is genetikai vagy fejlődési rendellenességek következtében történik meg, amit az életmóddal nem lehet befolyásolni. Tom Bourne, a londoni Queen Charlotte's and Chelsea kórház nőgyógyásza ugyanakkor azt mondja, a tanulmány valójában semmi újat nem mutat, ezeket eddig is tudtuk, viszont továbbra is csak az egyes tényezők egyidejűsége derült ki, az ok-okozati összefüggést a dán kutatók sem bizonyították.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.