A COPD végső segítsége a tüdőtranszplantáció
Zihál, köhög, nehezen lélegzik? Halálosnak is tartották...
Sokan hisszük: a korral jár, hogy idővel sokkal nehezebben megy a lépcsőzés, mert kifulladunk, köhögünk, nehezen lélegzünk. Ezzel szemben az emberek egy részénél krónikus obstruktív tüdőbetegség az ok...
2011.09.06 08:30ma.huLépcsőzés. Már megint...nehezen fog menni. Az emberek hajlamosak azzal nyugtatni magukat, normális, ha a kor előrehaladtával ez így van. Nem bírják tüdővel. Az ok azonban lehet a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) is, amelynek létezéséről esetükben sokan nem is tudnak.
Nem egyedül a tüdő problémája ez. Két rendellenességről van szó: egyik a levegő-beáramlás blokkolódása, másik a légzési probléma. Utóbbiak közé tartozik az emphysema is (tüdőtágulás), mely jellemzően dohányosoknál előforduló betegség. Nehézkessé teszi a légzést.
Szintén ide tartozik a krónikus bronchitis, a jellegzetes "dohányos" köhögés, amely nem szűnik. A COPD-vel küzdők legtöbbjénél mindkét probléma fennáll.
Egykor halálos kimenetelűnek tartották, ma már optimistábbak a betegséget illetően. Ugyanis ha egyszer valaki megtudja, hogy krónikus obstruktív tüdőbetegséggel küzd - a korai szakaszban - , edzésbe kezdhet, leteheti a cigarettát, és megkaphatja a szükséges kezelést a későbbi tüdőkárosodás elkerüléséért.

Ha mindezt megteszik, alapvetően normális életet élhetnek a betegséggel együtt is. A tüdőrehabilitáció megkönnyítheti a beteg életét, csökkenti a tüneteket. Vannak emberek, akik csodaként emlegetik.
Légzési gyakorlatokat ajánlanak, táplálkozási- és edzési tanácsokat adnak, valamint tippeket arra nézve, hogyan "konzerválják" az energiát és lélegezzenek könnyebben. Sőt! Harmonika leckékkel is segíthetik az odafigyelést a légzésre. Van, akinek oxigénmaszkot kell viselnie, ne hagyja ezt figyelmen kívül!
Fontos a kezelési időben elkezdése!
Egy tanulmány rámutatott arra, hogy azok a COPD-ben szenvedő betegek, akik elszigetelt, mezőgazdasági területekről származtak, sokkal inkább haltak meg a betegségben, mint az átlagos városi körülmények között élők.
Ennek oka főként a tájékozatlanság lehetett, az eseteket nem észlelték megfelelő időben, és tüdőrehabilitációt sem írtak elő a betegek számára. Igen fontos, hogy a krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedők megfelelő ellátást kapjanak: egyáltalán nem mindegy, mennyire veszik komolyan a problémájukat!

Depresszió, túlsúly...
Figyelmeztető jel lehet, ha a beteg depressziós - a COPD-vel küzdők 40 százalékánál áll ugyanis ez fenn. Többnél, mint a cukorbetegek esetében.
A depresszió oka, hogy fizikailag nem tudnak megfelelően teljesíteni, elszigeteltnek érzik magukat és haszontalannak. Észre kell venni a jeleket, mert a depressziós általában még kevésbé érzi szükségét, hogy orvoshoz forduljon...
Nem meglepő, hogy a túlsúly, de a túlzott soványság is rontja a krónikus obstruktív tüdőbetegség tüneteit. Utóbbi esetben is csökkenhet a fizikai aktivitás. A kövérség még inkább nehezíti a légzést, a nagy has külön kockázatot jelent.
Semmiképp se hagyjuk figyelmen kívül, és fogjuk a "dohányos köhögésre" a zihálást, köhögést, mellkas-feszülést, légzési nehézséget.
A kezelések közt legvégső esetben a tüdőtranszplantáció is szóba jöhet, ami természetesen jár kockázatokkal: fertőzés léphet fel, nem biztos, hogy a szervezet befogadja a donort.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:38 Döbbenetes felvételek: úgy repedt meg a föld a Fülöp-szigeteken, mintha gyurma lenne
- 6:34 Száz évvel Gaudí halála után új korszak kezdődik: felavatták a Sagrada Família legmagasabb tornyát
- 20:30 A pápa az MI-ről: nem a technológia, hanem a hatalom koncentrációja a legnagyobb veszély
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


