Ártalmas lehet a tapasz és a rágó is
Borítékoljuk a magas vérnyomást a babának nikotintapasszal?
Sok, korábban dohányos kismama használ nikotinos tapaszt vagy rágógumit, hogy könnyítse a cigarettáról való leszokást. A kutatók szerint azonban ettől könnyen lehet magas a születendő gyermek vérnyomása.
2011.08.02 17:00medipress.huAmerikai tudósok azt gyanítják, hogy az anyaméhen így átjutó nikotin károsítja a baba vérlemezkéit, így hamar kialakulhat a magas vérnyomás és a szívproblémák.
A dohányos nőket rendszerint felszólítják, hogy teherbeesésük után azonnal tegyék le a cigarettát, mivel a nikotin többek között koraszülést, bölcsőhalált, fogyatékosságot és számos gyermekkori betegséget okozhat. Sok kismama azonban nagyon nehéznek találja a cigarettáról való végleges lemondást, így az orvosok nekik általában azt javasolják, használjanak nikotinos tapaszt vagy rágót.

Sokáig ugyan ezekre a termékekre is ráírták, hogy – hasonlóan a máj-, vese-, és szívbetegségben szenvedőkhöz – várandós nőknek nem ajánlják őket, 2006-ban azonban ezt a kitételt eltörölték, mivel úgy találták, az előnyök többet nyomnak a latban, mint az esetleges kockázatok.
A Pharmacology című brit folyóiratban megjelent tanulmány most ellentmondani látszik a korábbi feltételezéseknek. A kísérleti patkányokon ugyanis azt figyelték meg, hogy ha a vemhes állat nikotint kapott, kölykének magas lett a vérnyomása – amely a szívinfarktus és a stroke egyik leggyakoribb előidézője.
Dr. DaLiao Xiao, a Kaliforniai Egyetem Loma Linda Orvosi Iskolájának tanára így írt a felfedezésről: „Úgy tapasztaltuk, hogy még a nikotinos tapasz és rágó is hosszú távon károsítja a gyermeket.” Ugyanakkor az orvosok szerint a rágógumi valamivel kevésbé erős, mint a tapasz.
Jeremy Pearson, a Brit Szívgyógyász Szövetség orvosi igazgatója így nyilatkozott: „Bebizonyosodott, hogy a nikotinnak nem csupán azonnal észrevehető, hanem hosszú távú káros hatásai is vannak a magzatra nézve. Ez az anyag minden formájában árt, ám a nikotin tapasz és a rágógumi még mindig jobb, mint a cigaretta. Ma már annyi módszer segít a leszokásban, hogy megbocsáthatatlan, ha egy anya dohányzik a várandóssága alatt.”
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:45 Újabb hőhullám várható a héten
- 16:21 Azbesztmentesítési alappal segíti a kormány a szennyezett településeket
- 14:15 A falhoz vágtak egy kölyökmacskát Mosonmagyaróváron - rendőrségi feljelentés lett az ügyből
- 12:43 Kapitány István: folytatódik a minisztériumhoz tartozó állami vállalatok átvilágítása
- 10:42 Meteorológia: egy hét alatt közel 6 Celsius-fokkal csökkent a Balaton vizének hőmérséklete
- 8:32 Barbárok estek neki Gödöllőn a Leyland sövényeknek - életek munkáját tették tönkre
- 6:31 Pósfai Gábor: több mint 1,5 milliárd forintos koncert szervezésére is kapott megbízást a Lounge-cégcsoport
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


