Elkészült a híd - de csak papíron

Képriport: Ünnepélyes átadás helyett sehol sem tart a Margit híd

Alsó hangon 30 milliárd forintba fáj nekünk, ám egyelőre még nem használhatjuk. Az eredeti tervek szerint hétfőn adták volna át a Margit hidat, felújított villamossínekkel, megállókkal, kibővített bicikliúttal együtt. A ma.hu a helyszínen vizsgálta meg a 134 éves híd jelenlegi állapotát. A pezsgő egyelőre a hűtőben maradhat...

Új, szép, a miénk: ennyire van kész a hidunk. Nézze meg Ön is! képgaléria

2010.08.24 07:54Bencze Áron, ma.hu

Munkagépek zakatolása, néhány szakember hangos utasítása és a kétpercenként végigdübörgő 4,6-os villamos fogadja a Margit híd lábánál ténfergőket. Hétfőn elvileg díszes ünnepélyt, csindarrattát és széles mosollyal integető Demszky Gábort – a BKV-ért felelős Hagyó Miklós már csak a börtön ablakából teheti meg – kellene itt találnunk, azonban az átadással még várnunk kell.

Hogy mennyit? Egy keveset.

Az eredeti szerződés szerint a Margit hidat két ütemben adták volna át: az ideiglenes forgalomba helyezést augusztus 23-ra tervezték, míg a műemléki rekonstrukciós munkák 2011. március 31-ig fejeződnek be. A jelenlegi állás szerint az ideiglenes forgalomba adás időpontja körülbelül 111 napot csúszik, a híd felújításának végső határideje pedig 74 napot, így az csak 2011 júniusára várható.

Plusz két év, plusz sok milliárd

Nonszensz! A főváros második állandó hídjaként 1872 és 1876 között épült, 1876. április 30-án avatták fel. Tervpályázatát 1871-ben írták ki, tehát a tervek és a végső átadás között alig öt esztendő telt el, és a mai technológia hol jár a XIX. századihoz képest!


A Margit hídról egyébként már a kilencvenes években azt beszélték a szakértők, hogy életveszélyes, mégis csak 15 évvel később indult el a felújítási folyamat, ami végül azért csúszik ennyit, mert az engedélyek nem voltak meg. Miközben hosszú évek óta tudták, hogy szükség van rájuk? Nevetséges.

Összehasonlításul: Budapest földalatti vasútvonalát 20 hónap alatt készítették el. A Margit hidat alig négy év alatt. A felújításra pedig rászánunk két évet. És akkor a projekt anyagi részéről még nem is esett szó. Eredetileg 13 milliárdot szántak rá, ám a kivitelező végül 26 milliárdért vállalta.

Igen, a duplájáért.


Demszkyék végül még kitoldották, így valamivel több mint 30 milliárdos lett az összköltségvetés, amit a kivitelező egy újabb 740 milliós kötbérigénnyel egészített ki. Ezt az összeget egyelőre nem akarja kifizetni az önkormányzat, a felek pedig továbbra sem egyeztek meg.

Budapesten semmi sem jön össze

A csúszás Budapesten nem számít kirívó dolognak. A Szabadság-híd sem készült el időre, a négyes metró viszontagságai pedig egyetlen magyar ember előtt sem maradt titokban, és ugye emlékszünk még Demszky Gábor 2002-es BKV-plakátjára, amiben már az ötös metró nyomvonala is látható volt?

Bencze Áron

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.