Gyurcsány: széles körű politikai összefogás kell

Nem oszlik a parlament, Semjén Rákosival állította szembe Gyurcsányt

Nem kerül hétfőn napirendre a Fidesz kezdeményezése a parlament feloszlásáról, mert a házszabálytól való eltérést nem támogatta az MSZP és az SZDSZ - közölte Szili Katalin a házbizottság rendkívüli ülése után.

2009.03.23 14:57MTI

Az Országgyűlés elnöke hozzátette: a javaslatot lehetne normál menetrendben tárgyalni - leghamarabb két hét múlva - de ahhoz a Fidesznek módosítani kellene az eredeti indítványt, a benne megszabott dátum miatt.

Fodor: az SZDSZ két hétig nem támogatja a parlament feloszlását

Fodor Gábor szerint most még nem, de két hét múlva támogathatja az SZDSZ a parlament feloszlásáról szóló indítványt, ha két hét alatt nem sikerül megfelelő miniszterelnök-jelöltet találniuk a pártoknak.

Az SZDSZ elnöke napirend előtt úgy fogalmazott: ha két hét múlva azzal kell szembenéznie a parlamentnek, hogy minden erőfeszítés ellenére nem tud megoldást találni, akkor nem marad más tisztességes megoldás, mint hogy az SZDSZ álljon az előre hozott választások mellé.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ma ez felelőtlen magatartás lenne, mert attól a lehetőségtől fosztanák meg magukat, hogy a kibontakozás útját keressék. Fodor Gábor felelős és helyes döntésnek nevezte Gyurcsány Ferenc távozását.

Ezt azzal indokolta, hogy így egy politikai agóniának vetett véget a kormányfő, mert a kisebbségi kormány cselekvőképtelen volt.

Gyurcsány: széles körű politikai összefogás kell

Gyurcsány Ferenc szerint ma Magyarországon széles körű szakmai-politikai összefogásra van szükség, mert a következő két-három évben olyan változásokat kell véghezvinni, amelyek valamennyi családtól áldozatot követelnek.

A miniszterelnök hétfői napirend előtti beszéde alatt a Fidesz nem vonult ki az ülésteremből. A kormányfő parlamenti beszédében is megismételte, hogy az MSZP tárgyalást kezdeményez az SZDSZ-szel, a Fidesz-KDNP-vel és az MDF-fel, hogy alakuljon egy nyitott, nemzeti kormány, új kormányfővel, új miniszterekkel.

Hozzátette: mához két hétre benyújtják a konstruktív bizalmatlansági indítványt, és április 14-én szavazhatnak az új kormányfőről. "Ha én vagyok az akadálya az összefogásnak, akkor ezt most meg kívánom szüntetni" - szögezte le Gyurcsány Ferenc új kormányfőt és új minisztereket javasolva. A politikus szerint Magyarországon a bal- és a jobboldalnak együtt kell működnie. "Lehet arra gondolni, hogy valaki egymagában is megszerezheti a parlamenti többséget, ezt nem tudom, ezt a választók eldönthetik" - fogalmazott. A miniszterelnök szerint a hatalomhoz lehet, hogy elegendő egyetlen egy párt, de az ország dolgainak megoldásához nagyon sok millió embernek a támogatása és széles körű szakmai konszenzus kell. Hangsúlyozta, mélyen meg van győződve arról, nincsen olyan politika, amely ha őszinte, azt mondhatja az embereknek, hogy az előttünk álló években nem kell nekik is kivenni a részüket a válságkezelésből. "Én úgy látom, hogy Magyarország lakosságának jelentős része ezzel még nem nézett szembe. Elhiszi azt, amit hall, hogy van olyan megoldás, amelyben neki nem kell erőfeszítést tenni" - vélekedett, hozzátéve, hogy szerinte nincsen ilyen megoldás. A kormányfő közölte, a következő két-három évben Magyarországnak - ha akarja, ha nem - olyan változásokat kell véghezvinnie, amelyek erőfeszítéseket követelnek minden családtól, és aki ennek az ellenkezőjét mondja, az félrevezeti az országot.

Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy korábban sokáig ringatták az embereket ebbe az illúzióba, s elismerte: ő maga is részese volt ennek nem egyszer. Szavai szerint ő nem tud most mást politikát javasolni, mint azt, hogy az állampolgároknak is erőfeszítéseket kell tenniük. Hozzátette: az embereknek van választási lehetőségük, hogy támogatják-e ezt a politikát, de előbb-utóbb ki fog derülni "az élet az erősebb a nem cselekvés szándékánál".

Hozzátette: az általa február 16-án ismertetett válságkezelő javaslatok célja az volt, hogy Magyarország megállja a helyét a válságban, illetve erősebb és sikeresebb legyen.

Gyurcsány: nem lehet kidobni Magyarország elmúlt hét évét

Gyurcsány Ferenc szerint nem lehet kidobni Magyarország elmúlt hét évét, s a kormány kritikája nem lehet egyenlő a nemzet teljesítményének elvitatásával.

A miniszterelnök a parlamenti válaszában hétfőn hangsúlyozta: az elmúlt hét évben nőtt a magyar gazdaság teljesítménye és 250 ezer új lakás épült. Nem ajánlom Magyarországnak, hogy mindig és mindig kezdje újra: a 20. század egyik legnagyobb bűne - és ebben bűnt követett el jobb- és baloldal egyaránt - hogy meg akart szabadulni az ország egyik felétől, és mindig újra akarta kezdeni - fogalmazott.

A jobboldalt arra figyelmeztette, hogy ha ki akarják dobni az elmúlt hét évet azért, mert ők ellenzékben voltak, akkor kidobják az ország életének egy részét, emberek sokaságának a teljesítményét. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, azért nem támogatja a Fidesz által javasolt előre hozott választások megtartását, mert nem támogatja azt, amit a legnagyobb ellenzéki párt képvisel, és ez ellen "az utolsó percig" küzdeni kell a demokratikus, alkotmányos keretek között.

Példaként említette: a Fidesz megpróbálja elhitetni azt, hogy Magyarország számára van egy olyan külön út, amelyben nem kell reformokkal az országot újra berendezni, a polgároknak és a családoknak nem kell másként alakítaniuk az életüket, illetve nem kell felelősséget vállalni. "Önök azt üzenik, hogy ez megúszható, ez a legnagyobb csalás" - jelentette ki a miniszterelnök-pártelnök. Mint mondta, ennél is súlyosabb, történelmileg veszélyesebb, amikor valaki úgy gondolja, hogy a másikat ellenségének kell tekinteni.

Ezernyi dologban nem értünk egyet, de konzervatívok, liberálisok, baloldaliak közösen képviseljük a nemzetet
- vélekedett. A kormányfő kiemelte: arra nem lehet építeni politikát, hogy "csendesen tűrjük, helyenként a háttérből támogatjuk az antiszemita, a cigányellenes, és a homofób megnyilvánulásokat, ez nem működik".

Szavai szerint Magyarországon csak olyan politikát lehet képviselni, amely tisztelettel tekint a riválisra, amelyben nincsen gyűlölet, és az a fajta agresszió, amit az elmúlt években sokszor tapasztalt. "Magyarországot erre az útra nem szabad engedni. Amíg tisztességes, alkotmányos és demokratikus lehetőség lesz, hogy ezzel a magatartással, szemlélettel küzdjek, addig küzdeni fogok (...), mert ez a dolgom" - közölte Gyurcsány Ferenc.

Semjén: a Gyurcsány-kormány története kudarcok története

A KDNP frakcióvezetője szerint a Gyurcsány-kormány története kudarcok története, aminek következtében nemcsak államcsőd, hanem országcsőd is fenyeget. Semjén Zsolt a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, hogy ők semmiféle kamarilla paktumpolitikájához nem asszisztálnak.

Az országot csak stabil parlamenti többséggel lehet kivezetni a válságból, ehhez vissza kell adni az emberek kezébe a döntés jogát
- hangsúlyozta. Gyurcsány Ferenc mostani trükkje arra irányul, hogy miközben brutális megszorításra készülnek, a szocialisták mégis hatalomban maradjanak - jelentette ki.

A kereszténydemokrata politikus azt mondta: a kormányfő csődbe vitte az országot. Ezt a szocialisták nem először tették, mert az elmúlt száz évben már negyedszer vitték gazdasági, társadalmi és morális csődbe az országot - emelte ki.

"Először Kun Bélával, másodszor Rákosi Mátyással, harmadszor Kádár Jánossal, negyedszer Gyurcsány Ferenccel"
- sorolta az ellenzéki politikus.

Megjegyezte: az is tanulságos, hogy az egész világsajtóban egyedül az orosz sajtó kesereg Gyurcsány Ferenc bukásán. Semjén Zsolt szerint a Gyurcsány-kormány története kudarcok története, ezek következményeként nemcsak államcsőd, hanem országcsőd fenyeget: a gazdaság összeomlása, az önkormányzatok csődhulláma és a szociális robbanás. Összegzése szerint a neoliberalizmus válságát nem lehet neoliberális megoldásokkal kezelni, új politika és új parlament kell. A politikus beszéde mondat közben ért véget, miután Szili Katalin többször is figyelmeztette Semjén Zsoltot, hogy fejezze be a beszédét, mivel már letelt az ötperces időkerete.

A kialakult hangzavarban Semjén Zsolt többször újrakezdte volna félbemaradt mondatát, de Szili Katalin ismételt felszólításaira reagálva végül leült. Mielőtt helyet foglalt - már kikapcsolt mikrofonnal - annyit mondott: "Döntsön a nép!"

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.