Egyeztetés
Alakul a Demokratikus Kerekasztal: "új történelmi kompromisszum"
Baloldali közéleti szereplők szerint az ország jelenlegi "válsághelyzetében" párbeszéden alapuló reformokra, közösen meghatározott társadalmi minimumokra volna szükség, hogy elkerülhető legyen egy "nemzeti tragédia".
2015.01.16 17:22MTI
A várhatóan jövő vasárnap megalakuló Demokratikus Kerekasztal elnevezésű szervezet alapítói - Ferge Zsuzsa szociológus, Iványi Gábor lelkész, Horváth András volt adóhatósági munkatárs és Lovas Zoltán újságíró - pénteki budapesti sajtótájékoztatójukon ismertették a magyar társadalomhoz szóló felhívásukat.
Ebben egyebek mellett azt írták, hogy Magyarország átfogó társadalmi, politikai, szociális és gazdasági válság küszöbén áll. Szavaik szerint nem zárható ki, hogy a szociális feszültségek a robbanásig fokozódnak, a nyomorban élők és a lecsúszó középosztály tömegei radikális megoldások híveivé szegődnek.
Ezért látják szükségét a változásokat előkészítő, célokat, jövőképet, nemzetiminimum-javaslatokat kidolgozó, különböző értékorientációjú kerekasztalok megalakulásának - közölték. Terveik szerint ezek együttműködésével tavaszra - terveik szerint március 15-ére - létrejöhet egy "nemzeti egyeztető fórum", amely lehetővé teszi egy "új történelmi kompromisszum" kidolgozását.
A felhívás szerint ők ilyen minimumnak javasolják a köztársaság, a demokrácia helyreállítását, hazánk európai irányultságú értékeinek megerősítését, a rendszer társadalmi igazságtalanságainak korrekcióját.
Lovas Zoltán szerint Magyarországnak vissza kell fordulnia a történelmi zsákutcából, ehhez pedig konzultációkon alapuló reformok kidolgozására van szükség.
Horváth András az elmúlt hónapok demonstrációira utalva arról beszélt, látható, hogy megmozdult a társadalom, de tovább kell lépni, és ennek az egyik módja lehet a kerekasztalok, majd a nemzeti egyeztető fórum megalakítása. Jelezte, hogy tudomása szerint a konzervatív oldalnak is szándékában áll egy kerekasztal létrehozása Közkerék elnevezéssel, két-három hét múlva.
Ferge Zsuzsa azt mondta, az országban ma óriási igény van arra, hogy elkezdődjön a gondolkodás a jövőről, és ehhez akarnak keretet, találkozóhelyeket adni a kezdeményezésükkel.
Iványi Gábor szerint véget kell vetni az évek óta zajló háborúnak, ehhez pedig szerinte reformokat, fordulatot előidéző értelmes párbeszédre volna szükség.
Lovas Zoltán erre utalva leszögezte: nem gondolják, hogy a kerekasztalok képviselőiből álló leendő nemzeti egyezető fórumon Orbán Viktorral lehetne tárgyalni és kompromisszumot kötni vele, szerintük addig a miniszterelnöknek le kellene mondania vagy a pártjának félre kellene állítania őt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:21 Könyvet írt a nő, akit elraboltak, megerőszakoltak, kibeleztek és félig levágták a fejét
- 16:19 Engedélyezték egy agresszív farkas kilövését a kelet-hollandiai Gelderlandban
- 14:42 Szijjártó - Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet
- 12:13 Felmérés: csaknem tíz százalékpontos George Simion előnye Nicusor Dannal szemben
- 9:50 Az ukrán elhárítás szerint magyar katonai hírszerzési kémhálózatra csaptak le
- 8:54 Észak-Korea nukleáris válaszcsapást szimulált - Kim Dzsongun személyesen felügyelte a gyakorlatot
- 6:53 Trump új adóemelést javasol a leggazdagabb amerikaiakra
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06