Járvány

Újabb Ebola-járvány Kongóban

A világ figyelme ismét Közép-Afrikára irányul.

2025.09.05 08:13ma.hu

A Kongói Demokratikus Köztársaság egészségügyi hatóságai megerősítették, hogy a Kasai tartományban ismét kitört az Ebola-járvány, amely eddig legalább 16 ember életét követelte, köztük négy egészségügyi dolgozóét. A laboratóriumi vizsgálatok szerint a Zaire-törzs felelős a megbetegedésekért, amely az egyik legveszélyesebb formája a vírusnak.

A járványügyi minisztérium közlése szerint eddig 28 gyanús esetet regisztráltak, a halálozási arányt jelenleg 57 százalékra becsülik. Ez már a 16. alkalom, hogy a közép-afrikai ország területén dokumentáltan felüti fejét a betegség. A hatóságok gyorsreagálású egységeket küldtek a térségbe, akik a WHO szakértőinek támogatásával megkezdték a fertőzés terjedésének ellenőrzését, a triázs- és izolációs központok kialakítását, valamint a helyi ellátórendszer megerősítését.

Az Ebola-vírus rendkívül fertőző, és közvetlen testi érintkezéssel, fertőzött testnedvekkel vagy szövetekkel terjed. A betegség korai tünetei a magas láz, gyengeség, fejfájás és torokfájás, majd hányás, hasmenés, bőrkiütés, illetve belső és külső vérzések jelentkezhetnek. A kongói kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az egészségügyi dolgozók védelmét biztosítsa, mivel a frontvonalban dolgozók fokozottan ki vannak téve a fertőzés veszélyének.

A WHO közleményében hangsúlyozta, hogy két tonnányi felszerelést küld Kinshasába, köztük védőeszközöket, mobil laboratóriumi berendezéseket és gyógyszereket. Emellett az ország rendelkezésére áll az Ervebo-vakcinából mintegy kétezer dózis, amelyet a kontaktok és az egészségügyi személyzet oltására terveznek felhasználni. A nemzetközi összefogás kulcsfontosságú, hiszen a régió fegyveres konfliktusai és a humanitárius válság komolyan nehezítik a járványkezelést.

A Kongói Demokratikus Köztársaság 2018 és 2020 között már súlyos Ebola-válságot élt át, amely közel 2300 ember halálát okozta. A mostani kitörés különösen aggasztó, mert az ország más fertőző betegségekkel is küzd, köztük a nemrégiben terjedő Mpox-vírussal. A szomszédos Uganda idén szintén újabb Ebola-esetet jelentett, amelyet orosz közegészségügyi szakértők támogatásával sikerült gyorsan megfékezni.

Az új járvány kitörése ismét ráirányítja a nemzetközi közösség figyelmét arra, hogy az afrikai országok egészségügyi rendszere mennyire sérülékeny a globális figyelem középpontján kívül eső régiókban. A jelenlegi helyzet nemcsak közegészségügyi, hanem külpolitikai kihívás is, hiszen a humanitárius segítségnyújtás és a geopolitikai érdekek összefonódása meghatározza, hogy mennyire sikerül kordában tartani a vírus terjedését.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.