Járvány
Német hírszerzés titkolta a Covid eredetére utaló bizonyítékokat
Titkos hírszerzési jelentés Wuhanról.
2025.03.12 12:15ma.huA német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) már a járvány kezdeti szakaszában olyan információk birtokába jutott, amelyek szerint a Covid-19 egy laboratóriumból származhat – írja a Die Zeit és a Sueddeutsche Zeitung szerdai jelentése. Az újságok szerint Berlin azonban úgy döntött, hogy nem hozza nyilvánosságra a hírszerzés következtetéseit, attól tartva, hogy tévedés esetén politikai következményekkel kellene szembenéznie.
A BND szakértői már 2020 elején megkezdték a vírus eredetének vizsgálatát, amelynek során a kínai kormányzati szervekre és tudományos intézményekre összpontosítottak, különösen a vuhani laboratóriumra. A jelentés szerint a német hírszerzés „lenyűgöző és robbanásveszélyes” dokumentumokra bukkant, amelyek többek között koronavírusokkal végzett kísérleteket és még publikálatlan 2019-es és 2020-as tanulmányokat tartalmaztak.
Ezek az adatok arra utaltak, hogy Wuhanban szokatlanul korán rendelkezésre állt részletes tudás az új koronavírusról. A BND elemzői – köztük egy virológusokból álló csoport – az információkat más nemzetek hírszerzési adataival és nyilvános kutatásokkal vetették össze, és arra a következtetésre jutottak, hogy „80-95%-os bizonyossággal” a Covid-19 egy kínai laboratóriumból származhatott.
A német hírszerzés szerint az eredeti járványkitörés egy véletlen baleset következménye lehetett, amely a vuhani laboratórium biztonsági előírásainak hiányosságaiból fakadt.
A BND eredményeit Angela Merkel kormányának is bemutatták, amely azonban szkeptikusan fogadta azokat, és nem osztotta meg sem a Világegészségügyi Világszervezettel (WHO), sem a német parlamenttel. A német vezetés attól tartott, hogy az információk kiszivárogtatása bonyolíthatja Berlin kapcsolatát Kínával és az Egyesült Államokkal.
Az Olaf Scholz vezette új kormány szintén nem találta elég meggyőzőnek a BND következtetéseit, és először úgy döntött, hogy továbbra is titokban tartja azokat. Csak 2024 végén engedélyezték a hírszerzési információk megosztását a CIA-val és egy kiválasztott tudóscsoporttal.
A CIA 2025 januárjában közölte, hogy „alacsony megbízhatósággal” ugyan, de úgy véli, a vírus laboratóriumi eredetű lehet. A kínai kormány többször is határozottan elutasította a laboratóriumi szivárgás elméletét. Ezzel párhuzamosan továbbra is létezik az a nézet, hogy a vírus természetes úton, állatokról terjedt át az emberre.
A Sueddeutsche Zeitung és a Die Zeit kérdésére Berlin azt közölte, hogy tervezi a BND eredményeinek megosztását a német parlamenttel és a WHO-val. Emellett a hírszerzés tudományos értékelésére vonatkozó bizonyos anyagokat a jövőben a nyilvánosság számára is elérhetővé teszik.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:52 Tíz hónap börtönt kapott egy nő, aki 107 macskát tartott egy budapesti lakásban
- 14:50 Március 15. - A kulturális és innovációs miniszter visszavonta az egyik kitüntetett díját
- 12:49 Hétfőn búcsúztatják Bényi Ildikót
- 10:42 Ismét árvíz pusztít Dél-Spanyolországban
- 8:48 BRFK: két embert előállítottak a Margit hídi tüntetésről
- 6:47 A gyülekezési törvény módosítása ellen tüntettek a parlament előtt
- 21:33 Budapest több pontján tüntettek a Pride betiltása miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06