Régebbi, mint eddig hittük
Egy új elmélet felülírja a Stonehenge történelmét
A legújabb kutatások más fényben világítják meg a Stonehenge múltját.
2013.03.10 10:47ma.huAz utóbbi évek kutatásaiból összességében az szűrhető le, hogy a Stonehenge alapjában véve temetkezési hely volt, amely „tömegrendezvények” helyszínéül is szolgált, összehozva a történelem előtti Britanniát.
A University College London archeológusa, Mike Parker Pearson professzor által vezetett régészeti kutatócsoport szerint a történelmi helyszín jóval régebbi, mint ahogyan azt előzőleg hittük, és különböző szerepe volt az akkori népek életében.
„Kutatásaink sok tekintetben felülírják a Stonehenge eddig elfogadott történetét” – mondta Parker Pearson.

Évszázadokkal ezelőtt, mikor az ikonikus mega-kőépítményt felállították, a Salisbury-fennsík tekintélyes családok hatalmas temetkezési helyéül szolgált. A tízévnyi kutatás alatt a régészek több mint 60 emberhez tartozó, 50 ezernél is több elhamvasztott csonttöredéket tártak fel. A rengeteg elhamvasztott test maradványát minden esetben földpátos mészkődarab (bluestones, azaz vulkanikus eredetű dolerit) jelezte, Parker Pearson szerint "teljesen világos, hogy valamilyen módon különleges személyek voltak."
Az archeológusok azt állítják, hogy a temetőt Krisztus előtt 3000-ben építették, azaz 500 évvel korábbi, mint ahogy eddig hittük.
További érdekesség, hogy a kutatók szerint az ősi helyszín a téli napforduló-ünnepek rituáléjának fontos helyszíne volt, több mint 4000 embert gyűjtve össze – akkoriban a teljes népesség néhány tízezer volt.
A feltárt több mint 80 ezer állatcsont közül egy macskafogat elemezve arra a feltételezésre jutottak a szakemberek, hogy Kr.e. 2500 körül a Stonehenge-nél hatalmas népi ünnepségek zajlottak, amely Britannia minden szegletéből – még a messzi Skócia területéről is – odavonzotta az embereket. Az elképzelések szerint ezek az emberek építették azt, amit ma Stonehenge-nek nevezünk.
„A Stonehenge az ősi Britannia egységének emlékműve” – mondta Parker Parson. „Úgy tűnik, hogy az emberek még az állataikat is magukkal vitték ezekre a fontos eseményekre.”
A régészek szerint a történelem előtt ekkortájt volt az az egyetlen időszak, amikor Britannia népei egyesültek.
Parker Pearson és kutatótársai úgy vélik, hogy a Stonehenge jelenlegi formáját az ideiglenes munkások közel egy évtized alatt alakították ki, és körülbelül 4500 évvel ezelőtt végleg abba is hagyták, mert az Európából érkező népek új technológiákat vittek magukkal és lerombolták az akkori kultúrákat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:09 Lövöldözés egy kaliforniai főiskolán
- 20:08 Angliában kitiltják a transznemű nőket a női futballból
- 18:56 Kettős jubileum a pápai Nagytemplomban
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06