Újabb megrázkódtatás?
Visszaköszön az adósságválság: adósságrendezési elképzelés Dubajból
Messze még a görög adósságválság vége, de a jövő héten újabb megrázkódtatás is várhat a felzárkózó piacokra: visszaköszön a dubaji adósságválság, amely ősszel elsőként siklatta ki a felzárkózó piaci javulást.
2010.02.14 16:14MTIA Dow Jones hírügynökség értesülése szerint a dubaji állami Dubai World ingatlanalap 22 milliárd dollárnyi adósságrésze rendezésére készül. Az egyik kínált lehetőség az, hogy a hitelező külföldi bankok, nagyrészt britek, megelégednek a kinnlevőségük 60 százalékával. Ez esetben a Dubai World hét év alatt törleszt, kamatot nem fizet, de a 60 százalék visszafizetésére a dubaji állam garanciát vállal.
A hitelezők által választható másik lehetőség, hogy igényt tartanak teljes kinnlevőségükre, de a törlesztésnek legalább 40 százalékát a Dubai World vagyonrészeinek formájában kell elfogadniuk. Ebben a változatban a dubaji állam semmiféle garanciát nem vállal, és kamatra ebben az esetben sem számíthatnak a hitelezők. A Dubai Worldnél vasárnap nem fűztek megjegyzést a hírügynökségi értesüléshez, a dubaji pénzügyminisztérium szóvivője pedig csak annyit mondott, hogy "jelen pillanatban sem a kormány, sem a vállalat nem terjesztett még adósságrendezési tervet a hitelezők elé".
A hírügynökségi értesülés szerint a formális bejelentés április felé várható. A dubaji kormány november 25-én jelentette be, hogy féléves moratóriumot kér a Dubai World mintegy 25 milliárd dollárnyi adósságára. Akkor még siettek leszögezni azt is, hogy Dubaj állam - az Egyesült Arab Emírségek tagja - nem óhajt garanciát vállalnia Dubai World holding adósságaira. Az eddigi adósságrendezési megbeszélések nem vezettek eredményre. Ezért a Dubai World adóssága január végén már csak a névérték 70 százalékáért forgott a szabadpiacon.
A dubaji államadósság szabadpiaci határidős biztosítási csereügylet-árjegyzése (CDS) már pénteken majdnem 0,5 százalékponttal két és félhavi csúcsra, 6,32 százalékra ugrott Londonban.
Ez azt jelenti, hogy a törlesztési leállás ellen befektetői fedezetet kínáló piaci szereplők az OPEC-tag Emírségekhez tartozó Dubaj minden 10 millió dollár kormánykötvény-adóssága után évente 632 ezer dollárt számítanak fel a az irányadó ötéves futamra. A múlt héten a görög CDS-árazás 3,36 százalék volt, a magyar 2,50 százalék körül alakult az euróban jegyzett szuverén adósságra.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06