Biztonság felszámolás esetén
Hitel helyett szabályozott lízing a megoldás
A finanszírozók nagy része még mindig nem érzi magát biztonságban, csökken a kockázatvállalási hajlandóságuk és ezáltal az ügyfelek sem jutnak forráshoz.
2009.10.07 12:38ma.huLízing esetén a lízingtárgy a finanszírozó tulajdonában marad a futamidő végéig, így a lízingbeadó kockázata lényegesen kisebb, mint a hitelezőké és a lízingvevőnek sem kell többletfedezetet bevonnia a finanszírozásba.
A hitelezéssel szemben a lízing növeli a finanszírozási hajlandóságot, nagyobb biztonságot jelent a finanszírozónak és ezáltal az ügyfelek könnyebben jutnak forráshoz. "Lízing esetében a finanszírozó kockázatvállalása lényegesen kisebb, hiszen a lízingelt eszköz tulajdonosaként nincs szüksége arra, hogy többletfedezetet kérjen a hitelfelvevőtől. Az ő biztonságérzete természetesen kihat az ügyfelekre, akik így végre forráshoz juthatnak" - mondta Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.
A finanszírozóé a tulajdonjog Lízing esetén a lízingelt tárgy nem a lízingbevevő vagyonának a része, azaz a lízingelt eszköz a futamidő végéig a finanszírozó tulajdonában marad. Nem fizetés esetén a lízingtárgy nem képezi a felszámolási vagy csődvagyon részét és a finanszírozó tulajdonában marad, aki rövid időn belül új lízingbevevőt találhat, anélkül, hogy átírási illetéket kelljen fizetnie. Ezzel szemben a hitelintézetnek jóval hosszabb időre van szüksége ahhoz, hogy értékesítse a biztosítékot, neki ugyanis nincsen a tulajdonában a hitelből megvásárolt lakás vagy autó.
Nagyobb biztonság felszámolás esetén
Lízing esetén a felszámolásnál kizárólag a lízingcég rendelkezik a visszavett ingatlan felett. A visszavett ingatlant gyorsan, időprés nélkül és két évig illetékmentesen tudja értékesíteni, az értékesítésből befolyt vételár kizárólag őt illeti meg. Nem úgy hitelfinanszírozásnál, ahol a hitelezőnek kevés ráhatása van az eljárásra, a felszámolásról vagy végrehatásról a végrehajtó, felszámoló rendelkezik. A hitelező nem jut hozzá a teljes kihelyezett összeghez, hiszen a vételárból levonják a végrehajtási költségeket, a munkabéreket és egyéb járadékokat valamint a felszámolói díjat.
Rövidebb hitelbírálat
A finanszírozó nagyobb - elsősorban az eszköz fedezeti értékéből fakadó - biztonságérzetének köszönhetően rövidebb ideig tart a hitelbírálati/engedélyezési folyamat. Hitelkérelem esetén ez a folyamat tovább tart és több adminisztrációval jár, mivel a hitelfelvevőnek garantálnia kell, hogy megfelelő biztosítékkal rendelkezik, ahhoz, hogy a bank pozitívan bírálja el kérelmét. Gyorsabb szerződéskötés A közjegyzői közreműködés nélkül, gyorsabban és olcsóbban elkészült aláírt lízingszerződés is megfelelő biztonságot nyújt ad a finanszírozónak, aki ezáltal könnyebben nyújt finanszírozást.
Kedvezőbb feltételek </strong>
Egyszerűbbé és olcsóbbá vált az ingatlan-és gépjármű lízing; az előbbi a dupla illetékfizetési kötelezettség eltörlése, az utóbbi pedig amiatt, hogy várhatóan november 1-től, közjegyző nélkül, gyorsan, mindössze ötezer forintért lehet bejegyezni a zálogjogot.
A Lízingszövetség több éves lobbytevékenységének köszönhetően végre bekerült a lízing az új polgári törvénykönyvbe. Az új Ptk. olyan rugalmas és alkalmazható szabályozást tesz lehetővé a lízingszerződéseknél, amely rögzíti az ágazat számára legfontosabb alapfogalmakat. A törvény ugyanis valamennyi típusú lízing ügyletre kiterjed és egyértelműen szabályozza a lízing szerződés fő részeit; annak tárgyát, a vele járó hasznokat és terheket, a hibás teljesítésből eredő jogokat és a szerződés megszűnésének lehetőségeit.
„A szabályozással egy új korszak kezdődhet, amely az eddigi jogi bizonytalanság helyett biztonságot és egyértelműséget jelenthet a lízingpiaci szereplők számára. A szabályozás egyértelműen az ügyfelek számára jelent előnyt, hiszen mostanáig semmi nem védte őket kérdéses ügyekben, perek esetén a bíró egyedileg, meghatározó jogszabály nélkül döntött, most viszont a lízingszerződések részévé válnak a Ptk lízing-szabályai” – hangsúlyozta Lévai Gábor.
- „Reményeink szerint az egységes szabályozás ahhoz is hozzájárul, hogy a lízing, hitellel szembeni előnyei sokkal szélesebb körhöz jussanak el. – tette hozzá Lévai Gábor
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06