Nem reménytelen a helyzet

Segítség, válság van! Avagy hogyan adjuk el lakásunkat jelen gazdasági helyzetben 1.

Mindenhonnan csak azt hallani, hogy leült a lakáspiac. Nem mennek az új lakások, a beruházók elkeseredettek, a használt lakás-tulajdonosok meg kénytelenek 10-20%-kal lejjebb menni az árban, ha vevőiket szeretnék magukhoz édesgetni. Utánajártunk, hogy mi igaz ebből.

2009.08.04 10:25kozma zsuzsanna, ma.hu

Tavaly azt szajkózták a szakemberek, hogy idén emelkednek az új lakások árai, és a használt lakások árai csökkennek. Úgy tűnik a jóslat beteljesülni látszik, sajnos.

Lapozzuk csak fel az ismert lakáshirdetési újságokat! Óriási a kínálat újlakás-fronton, az építők csábos ajánlatokkal próbálják megfogni a potenciális vevőket. Garázs ingyen, konyhabútor ingyen, elengedik az áfát, stb. A négyzetméterárak igen széles skálán mozognak, 270-600 ezerig találhatunk ínyünkre valót. Hely és pénztárcafüggő a dolog.

A használt lakás piacon eléggé látványos a visszaesés. Jobbanmondva túlkínálat van, és kevesebb a lakásérdeklődő mint pl. 2 éve. Ennek ellenére a csábosabbnál-csábosabb hirdetésekkel próbálják felkelteni az érdeklődők figyelmét.

Felméréseink alatt azt tapasztaltuk, hogy a vevők jobban preferálják a magántulajdonosok által hirdetett lakásokat, mint azt, amit adott esetben egy ingatlaniroda hirdet.

Nyílt titok, hogy ha ingatlanos segítségét kérjük, akkor az eladó megállapít egy árat, és erre kerül rá az ügynök jutaléka. Vagy a legrosszabb esetben maga az ügynök mond egy árat, amennyiért beveszi az ingatlant az adatbázisba; ha így megfelel a vevőnek megkötik a szerződést.

Sok esetben, és főleg jelen gazdasági helyzetet figyelembe véve sokan beadják a derekukat egy-egy ingatlanirodának, mert úgy gondolják: sokkal több érdeklődőt visznek, mintha magán úton menne a hirdetés.

Tapasztalatom azt mutatja, hogy főleg a nagy ingatlanirodák veszik a bátorságot, és mondanak egy pimaszul alacsony árat a lakásra, el akarják hitetni, hogy ennyit ér az egész. Persze, tudom, ez is az üzletpolitika része, nekik is a jutalék a fontos, az, hogy minél hamarabb túladjanak egy-egy ingatlanon. Ennek azonban veszélyei is vannak, mert megbillenhet az egyensúly, az alul árazott lakások miatt a magántulajdonosok is kénytelenek lejjebb menni az árral. És ha még idevesszük a gazdasági válságot, kész anyagi csőd az egész.

A kisebb ingatlanirodáknál azt figyeltem meg, hogy azon az áron veszik-vennék be a lakást, amennyit én mondok. Sok esetben ez így lenne korrekt, de sok lakáseladó felülértékeli kis otthonát, emiatt meg vagy nagyon kevés az érdeklődő, vagy senki nem dugja oda az orrát.

A hitellehetőségek széles tárháza mára igencsak megcsappant, emiatt a kereslet piacán a készpénzes vevők diktálnak leginkább. A befektetői célzattal vásárolt ingatlanok is csökkenő tendenciát mutatnak.

A lakásvásárlók sincsenek könnyű helyzetben. Sokan preferálják a magánszemélyek által hirdetett ingatlanokat, pont amiatt, hogy ne az ingatlanügynökök zsebébe vándoroljon a kifizetett összeg 3-6%-a.

Manapság ritka olyan eladót találni, aki nem ügynökségen keresztül hirdetne, de ha jobban böngésszük a hirdetéseket néhány helyen találkozhatunk a híressé vált  "közvetlenül tulajdonostól eladó" szlogennel.

Amennyiben tényleg sürgőssé válik az eladás, tényleg érdemes ingatlanirodára bízni otthonunkat, mert fáj, nem fáj: oda többen térnek be, mint a magánhirdetésre. Köszönhető ez a remek marketingnek, amit az irodák folytatnak.

Egyet nem szabad: kizárólagos szerződést kötni, mert azzal eladjuk a lelkünk felét az ördögnek. Ez azt jelenti, hogy csak az ingatlanügynök vihet embereket, és csak Ő adhatja el a lakást. Volt már arra nem is egy példa, hogy hiába talált ismerőst az eladó, aki megvette volna remek áron a lakást, nem adhatta el, mert kötötte egy szerződés az ingatlanoshoz.

Ha pedig foggal-körömmel ragaszkodunk ahhoz, hogy mi adjuk el kis-nagy fészkünket, akkor rengeteg úton- módon tehetjük az eladás folyamatát eredményessé: elsősorban ott vannak az ingatlanhirdetésekre specializálódott újságok, az Internet adta millió hirdetési lehetőség, hatalmas táblákat rakhatunk ki az ablakba-erkélyre, hogy ELADÓ, hirdethetjük a környékbeli hirdetési pontokon.

És ezután már csak a vevőjelöltünkre kell várnunk, szépen kitakarított, rendbetett otthonunkban, mert nem elég odacsalogatni a vevőt: meg is kell tartani.

A hírhedt válság ellenére úgy tűnik, hogy visszafogottan bár, de igenis van mozgás a magyar ingatlanpiacon. Összeköltözők, szétköltözők, „egyetemistalányomnakfiamnak” lakást vásárlók mindig lesznek.

Egyet nem szabad elfelejteni az egész folyamat során: ez a játék kétemberes. Nekünk érdekünk eladni, a vevőnek érdeke megtalálni álmai otthonát. A vevőjelöltek mindig úgy jönnek be az ajtón, és úgy néznek körül: ez egy potenciális otthonom.

Elképzeli, hogy hová rakhatná a bútorait, milyen színűre festené a falakat, hogyan férne el a konyhában. Fontosak a világos színek, a jó illatok.

Higgyék el, ilyen apróságokon múlik az egész.

Holnapi folytatásunkból kiderül: ha már megvan az új lakó-jelölt, milyen hivatali és egyéb ügyintézések szükségesek a lakás birtokbavételéhez, mire érdemes fokozottabban odafigyelni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.