Alacsony a gyes összege Magyarországon
Csak viszonylag bőkezű a magyar családtámogatási rendszer
Csak viszonylag számít bőkezűnek a magyarországi családtámogatási rendszer nemzetközi összehasonlításban - írja szerdai számában a Világgazdaság, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adataira hivatkozva.
2009.06.17 06:36VilággazdaságAz OECD adatai szerint a szervezet 30 tagállama közül Magyarországon kívül csak Ausztrália, Ausztria, Írország és Luxemburg költ a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékánál többet ilyen kifizetésekre. Azzal Magyarország nem áll egyedül, hogy a gyermekgondozási segélyhez hasonló juttatást a gyermek három éves koráig adja, viszont a magyar gyes összege más országokkal összevetve inkább alacsony, mint magas.
A Világgazdaság összeállításából kiderül, hogy a magyarországi gyes (havi 121 euró) lényegesen alacsonyabb például a csehországinál (319 euró), ahol ugyancsak a gyerek 3 éves koráig jár ez a támogatás. Lengyelországban a magyarral nagyjából megegyező összegű (119 euró) segély kétéves korig jár, és ez csak ikrek esetében, illetve akkor tolódik ki három évre, ha a gyereket egyedülálló szülő neveli. Németországban a szülő választhat: vagy egy évig havi 450 eurót, vagy két évig 300 eurót kap gyermeke után.
Ezen felül a gyerek egyéves koráig a támogatást igénylő szülő a saját fizetésének legalább a 67 százalékára is jogosult az államtól, ami legalább havi 300, legfeljebb pedig 2700 eurót jelent. Magyarország az OECD összesítése szerint azon kevés országok közé tartozik, ahol a családtámogatás mértéke nem vagy alig változik a család jövedelmi helyzetétől függően.
Az a magyar gyakorlat sem általános, amely a szülők pénzbeli támogatásával a gyerek otthoni gondozását részesíti előnyben, ami a nemzetközi szervezet szerint ugyan olcsóbb megoldás a bölcsődei hálózat fenntartásánál, ám a nők munkaerőpiaci helyzetének romlásával és így a gyerekvállalási hajlandóság csökkenésével jár.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06