Biotechnológia
Újabb problémákat találtak a hatóságok a Theranos laboratóriumában
Újabb, súlyos következményekkel fenyegető problémákat találtak az amerikai egészségügyi hatóságok a Theranos biotechnológiai cégnél, amelynek alapítója, Elizabeth Holmes önerőből vált a világ legfiatalabb milliárdos asszonyává.
2016.01.25 19:35MTIA The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai gazdasági napilap jól értesült forrásokra hivatkozva hétfőn azt írta, hogy az ellenőrök súlyos hiányosságokra bukkantak a Theranos észak-kaliforniai laboratóriumában, és ha azokat nem küszöbölik ki, a vállalatot kizárhatják a 65 évesnél idősebb amerikaiak általános betegbiztosítója, a Medicare programjából.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az idősek, illetve a szegények egészségügyi ellátását biztosító Medicare és Medicaid programokért felelős kormányzati hatóság (Centers for Medicare and Medicaid Services/CMS) szakemberei milyen problémákat találtak a Szilícium-völgy egyik legsikeresebb start-up cégének tartott Theranos newarki létesítményében a tavalyi ellenőrzés során. A vizsgálat eredményeit azonban hamarosan nyilvánosságra hozzák.
A CMS ellenőrei 2013-ban is találtak problémákat a Theranosnál, de azokat gyorsan megoldották. A mostaniak jóval súlyosabbak, és nagy csapást mérhetnek a több mint 9 milliárd dollárra értékelt vállalat hírnevére.
Elizabeth Holmes 19 éves korában, 2003-ban alapította meg a Theranost azzal a céllal, hogy kidolgozzák azt a technológiát, amelynek segítségével fájdalom nélkül, a lehető legkisebb mennyiségű vérből - ujjbegyből vett vércseppből - minél gyorsabban el tudják készíteni a legfontosabb adatokat tartalmazó laborleletet. Holmes, akit gyakran hasonlítottak Steve Jobshoz, az Apple vezetőjéhez, azt ígérte, hogy áttörést érnek el a betegségek korai diagnosztizálásában, mivel az általuk kifejlesztett vérvizsgálatok olcsóak, gyorsak és hatékonyak.
Tavaly októberben azonban a WSJ saját kutatásaira hivatkozva azt írta, hogy a Theranos hiányos és nem korrekt adatokat szolgáltat az ügyfeleknek és a befektetőknek tevékenységéről. Így az Edison névre keresztelt, saját fejlesztésű laboratóriumi készülékkel csak 15-féle vértesztet végeztek el, miközben a reklámban kétszázat emlegettek. A többi mérést hagyományos vérelemző készülékekkel, köztük a Siemens által gyártott géppel készítették el, és egyes mintákat hígítani kellett a megfelelő mennyiség eléréséhez, ami viszont rontotta a mérések pontosságát. Ráadásul az Edison és a hagyományos készülékek által elvégzett vérvizsgálatok eredményei gyakran nem is egyeztek.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatal (FDA) 2015 októberében megtiltotta a Theranosnak az Edison alkalmazását, kivéve a herpeszvírus kimutatását célzó tesztet. A Theranos ezt követően azt ígérte, de mind a mai napig nem tette meg, hogy közzéteszi azokat az adatokat, amelyek igazolják, hogy az Edison készülékek pontosan mérnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:26 Villámáradás Texasban - újabb halálos áldozatokat találtak és több tucat eltűntet keresnek után
- 16:25 Megőrizte első helyét a BMW a prémium márkák mezőnyében
- 14:07 Hőség - zivatarokra és magas középhőmérsékletre kell készülni vasárnap
- 12:48 Rejtett örökség - náci múlttal rendelkező családok Európa elitjeiben
- 10:15 Beszakadt Gubacsi híd - díjmentesen lett a közösségi közlekedés
- 8:13 Az ország egyes részein 15-17 nappal nőtt a hőhullámos napok száma 1901 óta
- 6:11 Meteorológia: az elmúlt egy hétben 4 centimétert csökkent a Balaton átlagos vízállása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06