Brókerbotrány
40 napos határidőt ír elő a csődtörvény a hitelezői igények benyújtására
A csődtörvény 40 napos határidőt ír elő a felszámolási eljárásban a hitelezői igények benyújtására, ez a határidő a Buda-Cash Brókerház estében április 14-én jár le.
2015.04.10 15:36MTIKászpári Anita, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit (PSFN) Kft. ügyvezetője kifejtette, hogy a felszámolás rendjét főszabályként a csődtörvény, továbbá az ágazati törvények határozzák meg, jelen esetben a befektetési vállalkozásokról szóló törvény. A csődtörvény 40 napos határidőt ír elő a hitelezői igények benyújtására, a befektetési vállalkozásokra vonatkozó jogszabály pedig nem tartalmaz ettől eltérő rendelkezést.
Hangsúlyozta: a brókercég ügyfeleinek legfontosabb teendője, hogy az igénybejelentést legkésőbb április 14-én postára adják.
Hozzátette, hogy a Buda-Cash felszámolója április elején megkezdte az ügyfelek részére az egyenlegközlők megküldését, ebben adategyeztetésre hívta fel az ügyfeleket, és az erre adandó választ legkésőbb április 24-éig várja. Szükség esetén a felszámolóbiztos ezek alapján korrigálni fogja a hitelezői igényeket.
A felszámolás menetéről elmondta, hogy jelenleg is folyik a mintegy 16 ezer ügyfél vagyonának áttekintése és egyeztetése, így egyelőre nem tud nyilatkozni a felosztható vagyon nagyságáról. Emellett folyik a bűnügyi vizsgálat is, amelynek fejleményeitől szintén függ az eljárás. Mivel bűnügyi zár alatt áll a cég vagyona, azzal a felszámoló nem tud rendelkezni, így az ügyfélvagyon kiadása jelenleg nem lehetséges. A Befektető-védelmi Alap (Beva) szintén megkezdte a Buda-Cash ügyben a kártalanítással kapcsolatos ügyintézést, az ügyfeleknek célszerű az alaphoz is benyújtani a kártalanítási kérelmüket.
Kászpári Anita beszélt arról is, hogy a PSFN Kft. pénzügyi szervezetek felszámolását, végelszámolását és vagyonrendezését végzi, valamint a jegybanktörvény a kft.-t jelöli ki felügyeleti biztosként azoknál a pénzügyi szervezeteknél, ahol bármilyen problémát tapasztal a felügyelet.
A szervezetnél jelenleg 66 eljárás van folyamatban. A jelentősebb ügyek közé sorolta a Széchenyi Bank és a DRB-csoporthoz tartozó négy bank felszámolási eljárását, valamint a Buda-Cash Brókerház felszámolását. Megemlítette, hogy még mindig folyik a 2008-ban fizetésképtelenné vált és megszűnt MÁV ÁBE Biztosító vagyonrendezése is, amely egy különleges eljárást igényel. Az eljárások közül négy van felügyeleti biztosi szakaszban, ezek a Quaestor Értékpapír Zrt., a Hungária Értékpapír Zrt., a Kézizálog Zrt. és a Széchenyi Bankhoz kötődő Széchenyi Lízing Zrt. ügye.
Hozzátette, hogy az elszámolási törvény a PSFN-re is vonatkozik, így a folyamatban lévő eljárásokkal összefüggésben 25 ezer ügyfélnek kell elvégezni a hitelekkel kapcsolatos elszámolását 27 pénzügyi szervezetet érintően.
A PSFN jelenleg 47 munkatárssal dolgozik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06