Önkormányzati adósságrendezés

Baja 3,2 milliárdos maradék adósságát vállalja át a költségvetés

"Az önkormányzati adósságrendezés második ütemében Baja 3,2 milliárd forint maradék adósságát vállalja át a központi költségvetés."

2014.01.13 14:59MTI
MTI, archív

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: Zsigó Róbert polgármester vezetésével Baja önkormányzata fájdalmas lépések sokaságát vállalta azért, hogy a 2010-re felgyűlt adósságállományt kezelni tudja és a felelős gazdálkodást megteremtse.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter szólt arról, hogy az önkormányzatadósságállomány komoly kockázati tényező volt a központi költségvetésben, mert sok szempontból nehezítette a tervezést, illetve a felelős költségvetési politika folytatását.

Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány alapvető célként tűzte ki, hogy 3 százalék alatt tartsa a GDP-arányos költségvetési hiányt, ezzel is megteremtve a stabil növekedés költségvetési alapjait. "Ezt a célt elértük 2013-ban, amikor az európai uniós tagságunk óta először megszüntették Magyarország ellen a túlzottdeficit-eljárást" - tette hozzá.

Navracsics Tibor utalt arra, hogy a 2010-ben megalakult kormány tudta, hogy sok területen új fejezetet kell nyitni ahhoz, hogy Magyarország az európai gazdasági térségben meginduló növekedés után "jó növekedési esélyekkel" rendelkezzen. Egyik ilyen intézkedésnek nevezte a közigazgatási rendszer átalakítását, mert az 1989-90-ben kialakított közigazgatási rendszer "már versenyképességet hátráltató tényező volt".

A miniszterelnök-helyettes elmondta: a közigazgatás reformja során kiemelt területként tekintettek az önkormányzatok és az állam együttműködésére, mert az önkormányzatok és a központi kormányzat "nem ellenfelei, nem vetélytársai egymásnak, hanem partnerei".

Fontos lépésnek nevezte a kormányzat és az önkormányzatok közötti feladatok pontos elhatárolását, mert csak ezután lehetett "tiszta lapot nyitni" a kormányzat és az önkormányzatok közötti kapcsolatrendszerben.

Az 1990 óta eltelt 20 év egyik szomorú tendenciájaként értékelte, hogy a kormányok egyre több feladatot adtak át az önkormányzatoknak, azonban ezek egyre kisebb hányadát finanszírozták a központi költségvetésből. Az önkormányzatok előtt két választási lehetőség volt, az egyik, hogy nem látták el a feladatot, vagy alacsonyabb színvonalon végezték el, mint korábban, illetve megpróbálták biztosítani a pótlólagos finanszírozását a feladatellátásnak - utalt az önkormányzatok kényszerből választható lehetőségeire.

Navracsics Tibor hátrányosnak nevezte, hogy az önkormányzatok eleinte a vagyonukat élték fel, és ezt forgatták be a feladatellátásba, majd egyre nagyobb hiteleket vettek fel. Zsigó Róbert, Baja polgármestere, a Fidesz szóvivője közölte: amikor 2010-ben átvette a város vezetését, szembesültek a magas hitelállománnyal.

Szólt arról, hogy a város nehéz anyagi helyezte ellenére a megkezdett beruházásokat befejezték, és az újonnan indult fejlesztésekhez is megteremtették a költségvetési forrást. Hangsúlyozta: részben az önkormányzat szigorú gazdálkodásának eredményeként, valamint a kormány támogatásával stabillá vált a város költségvetése, a következő időszakra pedig komoly pénzügyi mozgástérrel rendelkeznek.

A költségvetés rendbetételét azért is fontosnak tartja a polgármester, mert 2014-ben indul az Európai Unió új költségvetési ciklusa, amely segítséget jelenthet a város fejlődése szempontjából.

A polgármester azt is fontosnak nevezte, hogy az idén és a következő években olyan programokat indítsanak a helyi vállalkozásokkal együtt, amelyek befektetéseket eredményeznek, munkahelyeket teremtenek. Zsigó Róbert emlékeztetett arra, hogy a város 8 milliárd forintos adósságállományának 60 százalékát a kormány 2013-ban átvállalta, a maradék 3,2 milliárd forintot pedig most.

Ez a város idei költségvetésben 363 millió forint megtakarítást eredményez - mondta, hozzátéve, hogy a felszabaduló összeget az uniós pályázatokhoz szükséges önerő biztosítására fogják elsősorban fordítani.

A kormány 2011-ben 189 milliárd forintot fordított adósságátvállalásra, majd 2012-ben az 5000 lakosúnál kisebb települések adósságállományát teljes mértékben, míg az ennél nagyobb települések tartozásainak 40-70 százalékát vállalta át.

Az adósságátvállalási program harmadik lépése keretében az önkormányzatok 2014. február 28-áig megszabadulnak a teljes adósságállományuktól.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.