Nem biztos, hogy tarthatja árait
Az olcsó palagáz nehezítheti a Gazprom helyzetét
Az orosz kormány először ismerte el, hogy a Gazpromnak nehézségei adódhatnak a földgáz európai eladásában az olcsó palagáz miatt.
2012.08.28 11:00MTIAz orosz gazdaságfejlesztési minisztérium tisztviselői szerint az Egyesült Államokban és más országokban zajló "palagáz-forradalom" és az azonnali ügyletek növekedése miatt a Gazpromnak tisztáznia kell beruházásai hatékonyságát. Attól tartanak, hogy az orosz állami gázmonopólium emiatt nem tudja majd tartani a magas árakat az európai országoknak szállítandó gázra kötött hosszú távú szerződéseiben. A Finmarket internetes üzleti hír- és elemző oldal egy kormányzati, tárcaközi tanácskozásról készített elemzést ismertet, amely szerint Moszkvában 2016-ot tartják fordulópontnak.
Akkorra várható, hogy az Egyesült Államokban befejeződnek az olcsó palagáz exportját lehetővé tevő beruházások. Mindehhez hozzáadódik, hogy a Gazpromnak Oroszországban is gondjai vannak: a földgáz belföldi árának növekedése a kitermelésre kivetett adó emelkedésével jár. A monopólium ezért azt kérte a kormánytól, hogy enyhítsen ezeken a terheken.
Az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumban az európai földgázpiacon a Gazpromra nehezedő nyomás okát abban látják, hogy míg az azonnali ügyletek piacán 1000 köbméter gázért körülbelül 320 dollárt kérnek, az orosz gázcég a hosszú távú szerződéseiben ezer köbméterenkénti 400-450 dollárt kötött ki. A Gazprom részesedése az európai piacból már eddig is csökkent, és hosszú távon az exportbevételekből származó haszna is kevesebb lehet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 22:46 Batman járja Ráckeve utcáit éjszakánként - már többször is látták a titokzatos alakot
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 10:37 Megrongálták a zsámbéki polgármester családjának két autóját
- 8:59 Egyetlen pillanat is elég a bajhoz - a rendőrség videóval figyelmezteti a rollereseket
- 6:54 Szarófantom tartja izgalomban Orosházát - a lakosság segítségével keresik a rejtélyes alakot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


