Miért oly kicsi?
A fiatal Mars tömegét rabolhatta el a Jupiter
A bolygókutatókat már régóta foglalkoztatja, hogy a Mars miért oly kicsi: méretre feleakkora, mint a Földé, a tömege pedig alig egytizede. Asztrofizikusok nemzetközi csoportja szerint a válasz a Jupiter anyagrabló magatartásában keresendő.
2011.06.07 20:07MTIKevin Walsh, a texasi Délnyugati Kutatóintézet kutatója egy nemzetközi tudóscsoport élén a korai Naprendszer szimulációs modelljét dolgozta ki, bemutatva, hogy a "gyermek" Jupiter, a Naprendszer belső régióiba vándorolt, mindössze 1,5 csillagászati egységre megközelítve központi csillagunkat. (1 csillagászati egység a Nap és a Föld közötti távolság). Vándorlása közben a Jupiter rengeteg anyagot gyűjtött be a bolygóknak "életet adó" protoplanetáris korongból, s ezáltal "nélkülözésre" ítélte a Marsot - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.
"A Jupiter szülőhelyétől a Naprendszer központja felé vehette az irányt, majd 1,5 csillagászati egységnyire megközelítve a Napot visszafordult a Szaturnusz kialakulásának idején, hogy kifele mozogva visszatérjen a jelenlegi pozíciójába. Eközben jelentős mennyiségű anyagot gyűjthetett össze, megritkítva a protoplanetáris korongot. Ez az anyaghiány magyarázhatja a Mars kis tömegét" - hangsúlyozta Kevin Walsh.

Hozzátette: azt kellett megvizsgálni, hogy a Jupiter befelé, majd kifelé tartó vándorlása a 2 és a 4 csillagászati egység közötti zónában összefüggésbe hozható-e a jelenleg ott található kisbolygóöv (Kuiper-öv) létével.
"Fantasztikus eredményeket kaptunk. A szimuláció nemcsak bebizonyította, hogy a Jupiter vándorlási útvonala megegyezik a kisbolygóöv kiterjedésével, hanem megmagyarázta a Kuiper-öv olyan jellemzőit, amelyeket korábban nem értettünk" - fogalmazott az amerikai asztrofizikus.
A kisbolygóövet két különböző típusú "törmelék" népesíti be - egyaránt megtalálhatók igen száraz aszteroidák, ahogy vízben gazdag, az üstökösökhöz hasonlatos égitestek is. Kevin Walsh kollégáival bebizonyította, hogy a Jupiter vándorlása közben először "kisöpörte" a térséget, majd újra "betelepítette" a kisbolygóöv területét.
A Kuiper-zóna belső részébe a Naptól számított 1-3 csillagászati egység térségéből származó aszteroidák "telepedtek" meg, míg a külsőben az óriásbolygók környékén "születettek". Ezzel magyarázható a kisbolygóövet benépesítő aszteroidák között mind a mai napig fennmaradó különbség.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06