Életet menthet az ékszer
Gyönyörű és gyógyít: nanogyémánttal a rák ellen
Az Illinois-ban, Evanstonban található Northwestern University biomedikus mérnöke, Dean Ho kutatásokat folytat a tumoros megbetegedésekkel kapcsolatban.
2011.03.10 13:19ma.huElmondása szerint a rákos elváltozások kezelésének egyik legnagyobb kihívása az, hogy a kóros mutálódáson átesett sejtek a kemoterápia során fejlődésen esnek keresztül, melynek következtében képesek az elpusztításukra bejuttatott kémiai anyagok hatásának semlegesítésére. Gyakorlatilag „visszapumpálják” a véráramba a szert, így az nem tudja elvégezni feladatát.
Ho szerint, ha a gyógyszert nanorészecskéhez kötik, akkor ez az elegy már túlságosan nagyméretű lesz a rákos sejtnek ahhoz, hogy ki tudja pumpálni magából, így a szervezetben levő tumorok továbbfejlődése, ellenálló képességük kialakulása sokkal nehezebben megy végbe. Ilyen közvetítő részecskét a biomedikus szerint például nanométerű gyémántból lehet létrehozni, ami több szempontból is ideális a feladatra.
Egyrészt - mint minden gyémánt - szénből származik, ami többek között az emberi szervezet egyik építőkockája, és mint ilyen, nem jelent toxikus hatást a befogadóra; így a szervezet védekező rendszere nem támadja meg.

Emellett többféle molekulával képes szoros kötés kialakítására, melyeket a testbe való bejuttatását követően közvetlenül a tumorhoz szállít. 2-8 nanométeres méretüknél fogva maga a szervezet takarítja ki feladata végrehajtását követően: a vesék azelőtt eltűntetik a vérrendszerből, mielőtt eltömítenék az ereket. Ez egyébként régóta fennálló probléma a nanorészecskékre alapuló gyógyászatban.
Tanulmányozandó a nanogyémántok rákterápiában való hasznosíthatóságát, Ho és kutatócsapata doxorubicint alkalmazott, általános kemoterápiás gyógyszert, melyet aztán gyógyszer rezisztens mell- és májrákos kísérleti egerekbe injekcióztak. A parányi drágakőnek köszönhetően a rákellenes szer tízszer tovább maradt a véráramban a szokásoshoz képest, ezáltal sokkal hatékonyabban fejthette ki hatását. Ennek eredményeként a daganatos sejtek jelentősen összezsugorodtak, adták közre eredményüket a kutatók a Science Translational Medicine-ben.
Egy további előnye is van az eljárásnak, fedte fel a részleteket Ho. Ezzel a módszerrel akkora adag kemoterápiás szert juttathattak be a kísérleti egerek szervezetébe, amely normális esetben már halálos lett volna számukra. Mivel azonban a gyémántrészecskéhez kötött gyógyszer egészen addig hozzátapadt szállítójához, amíg el nem érte a rákos területeket, nem okozott sérülést a szervezet egyéb, egészséges részein.
Ez a jelenlegi kemoterápiás kezelések egyik nagy hátulütője, hiszen a napjainkban alkalmazott módszerek többsége nem csak a célterületet, hanem a test más sejtjeit is megtámadja. Egyelőre nem tudni, mikor kerülhet humángyógyászatba az eljárás, a kutatók jelenleg a következő tesztelési fázison dolgoznak, azaz nagyobb testű állatoknál, nyulaknál tervezik végrehajtani a kísérleteket. A tesztelés korai stádiumában még kérdéses, hogy jelentősen jobb-e a nanogyémántok a hasonló feladatra használt anyagokkal, például arannyal szemben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06