Gyermekáldás a vizityúkoknál
Képek: meglepte a gólya a makikat az Állatkertben
A Fővárosi Állat- és Növénykert szinte minden sarkában állatkölykökkel és fiókákkal találkozhatunk, a gorilla- és orangután kölyöktől a zsiráfborjún át egészen a vízfelületek környékén tipegő kiskacsákig. A közelmúltban további örvendetes szaporulatra került sor, hiszen a makiknál és a vízityúkoknál is "gyermekáldás" volt.
2010.04.27 20:58ma.huA gyűrűsfarkú makiknál (Lemur catta) a Gumus nevű hatéves nőstény még április 3-án világra hozott két kölyköt. Az első hetekben, amikor a kedvezőtlen időjárás miatt a makik legtöbbször az állatházban tartózkodtak, nem sokat lehetett látni az apróságokból. Mostanra azonban már a nagyközönség is jól láthatja őket.
Annál is inkább, mivel a gyűrűsfarkú makik kifutóját úgy alakították ki, hogy a látogatók akár be is sétálhatnak a félmajmok közé.
A két – egyelőre még névtelen – kölyök idejének nagy részét az anyába csimpaszkodva tölti. Ennek ellenére az anyaállat legalább olyan lendülettel közlekedik a fák ágai között, mint a csoport többi, kölyköt nem cipelő tagja. Az állatkerti csapat egyébként összesen hat, illetve a két legújabb kölyökkel együtt nyolc állatból áll.
A kicsik apja tíz esztendős, és Lehelnek hívják, mivel az eredetileg holland születésű állat Budapestre a Jászberényi Állatkertből került.
A makikhoz hasonlóan ugyancsak két jövevény cseperedik a Vízparti Élet Házának szomszédságában található, „Pákásztanya” nevet viselő bemutatóhelyen, ahol két vízityúk fióka kelt ki a múlt héten. Az időzítés nagyjából megfelel a faj bioritmusának, hiszen a költési szezon náluk áprilisban kezdődik.
A fiókák ebben a korban még nemcsak méretben különböznek a felnőttektől, hanem a fejük szinte teljesen csupasz, és a csőr jellegzetes piros színe sem alakul még ki. Viszont már a fiókákon is látható a tipikus, hosszú ujjakkal ellátott láb, amely kifejezetten hasznos a süppedős, ingoványos terepen. A vízityúk (Gallinula chloropus) a darualakúak rendjébe, s azon belül a guvatfélék rokonságába tartozó madárfaj, amely szerte a világon előfordul. Magyarországon általában áprilistól októberig találkozni velük, de néhány madár akár át is telelhet. Itthon a Balaton, a Fertő-tó, a Velencei-tó és a Tisza-tó térségében figyelhetőek meg a legnagyobb számban, de a budapesti Városliget vízfelületei környékén sem számítanak ritka vendégnek.
A fiókák 19-22 napos kotlási idő után kelnek ki a tojásból, a kirepülési idő általában 40-50 nap szokott lenni. A vízityúk Magyarországon védett, eszmei értéke 10.000 Ft.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06