Száraz lehetett az éghajlat a bolygón
Bebizonyosodott: Ősi óceán volt a Marson!
Az amerikai úrkutatási hivatal, a NASA új marsi térképein több tényező is bizonyítja, hogy egykoron a vörös bolygón sok volt a csapadék, s északi féltekéjét egy ősi óceán borította.
2009.11.24 16:14MTIA NASA által finanszírozott térképészeti projekt a Mars-szondák által a bolygó felszínének domborzati viszonyairól szolgáltatott adatokat használta fel. A számítógépes elemző program segítségével összeállított globális térkép sokkal részletesebb, mint az 1990-es években a Mars völgyeiről készített korábbi változat - olvasható a Space.com (http://www.space.com) csillagászati hírportálon.
A térkép a Mars egyenlítőjén, valamint a déli féltekén völgyhálózatot mutatott ki, ennek kiterjedése 2,3-szor nagyobb, mint a korábbi térképek alapján feltételezték. A kiterjedt völgyhálózat viszont arra enged következtetni, hogy a távoli múltban a bolygó éghajlata melegebb és csapadékosabb volt, az esőzések táplálták az északi félteke óceánját.
"A bolygó völgyhálózatának elemzése arra enged következtetni, hogy egykoron a Mars északi féltekéjét, vagy területének egyharmadát egy ősi óceán borította" - hangsúlyozta Wei Luo, az Észak-illinoisi Egyetem földrajzprofesszora, aki a kutatásokról a Journal of Geophysical Research legújabb számában számolt be.
A tudósok csaknem négy évtizede vitáznak azon, hogy vajon a marsi völgyhálózat a víz által kiváltott talajerózió eredménye, vagy olyan folyamat okozhatta-e, amely száraz, hideg éghajlatban is végbemehetett. Az esőzések elleni egyik legfőbb érv az volt, hogy a Marson a völgyhálózat nem olyan sűrű, mint a Földön, az új térkép azonban megcáfolta ezen állításokat.
"Amikor az egész Mars felületét nézzük, a völgyek sűrűsége szignifikánsan kisebb, mint a Földön. Ám a vörös bolygó némely régiójában a völgyek hálózata összemérhető a Földével" - magyarázta Wei Luo. A Mars domborzati viszonyait magyarázva, a földrajztudós rámutatott, hogy míg a déli félteke a völgyekkel szétszabdalt "felföld", az északi félteke az "alföld", amelyből legfeljebb kisebb "dombocskák" emelkednek ki, olyan az egész, mintha az óceán alakította volna a felszínt.
"Egy ilyen, egyetlen óceánnal rendelkező bolygó csaknem az egész területén száraz, kontinentális éghajlat uralkodhatott" - emelte ki Wei Luo. Az északi óceán elmélete megmagyarázza a völgyhálózat számos jellegzetességét. "Az északi féltekét beborító egyetlen óceán megmagyarázza, hogy miért oly kevés a völgy a déli féltekén.
Az óceántól a legtávolabb eső legdélibb területeken igen kevés lehetett a csapadék, s így nem képződhettek völgyek. Ez azt is megmagyarázza, hogy északról dél felé haladva miért válnak egyre sekélyebbé a völgyek" - mutatott rá Wei Luo professzor.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06