Űrkutatás
Oxigént találtak a Vénuszon
A Vénusz nappali oldalán a szén-dioxid és a szén-monoxid fotolízisével atomos oxigén keletkezik.
2023.11.09 07:14ma.huA Vénuszról ismert, hogy nagyon lassan forog, egy nap a Vénuszon 243 földi napnak megfelelő ideig tart.
A Vénusz mezoszférájának és termoszférájának kulcsfontosságú elemét, az atomos oxigént a bolygó nappali oldalán a szén-dioxid és a szén-monoxid lebomlásával állítja elő, majd az éjszakai oldalra szállítja.
Az atomos oxigén fontos a Vénusz légkörének fotokémiája és energiaegyensúlya szempontjából, de a Vénusz nappali oldalán még nem sikerült közvetlenül megfigyelni.
Az éjszakai oldali észlelések korábban a Vénusz éjszakai légfényének megfigyelésére korlátozódtak, ami a bolygó légkörének halvány fénykibocsátása.
Egy új tanulmányban Dr. Heinz-Wilhelm Hübers, a Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt és a Humboldt-Universität zu Berlin kutatója és kollégái a NASA Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) repülőgépének fedélzetén található German Receiver for Astronomy at Terahertz Frequencies (upGREAT) tömegspektrométerrel összesen 17 pontot elemeztek a Vénusz nappali és éjszakai oldalán egyaránt.
"A megfigyeléseket 2021. november 10-én, 11-én és 13-án kora este végezték" - közölték.
"Összesen 17 pozíciót mértek a Vénuszon: hetet a nappali oldalon, kilencet az éjszakai oldalon és egyet a terminátoron." (A terminátor egy megvilágított égitest világos és sötét részét elválasztó vonal neve - a szerk.)
A kutatók minden megfigyelt ponton kimutatták az atomos oxigént, és úgy találták, hogy az 100 km körüli magasságban koncentrálódik.
A mérések alapja az atomi oxigén alapállapotának 4,74 terahertzes finomszerkezete volt.
Az oszlopsűrűségekben is találtak eltéréseket, a sűrűség maximumát a nappali oldalon regisztrálták.
"A megfigyelt átlagos Vénusz-kontinuum fényességhőmérséklet körülbelül 246 K, ami körülbelül 65-70 km-es magasságnak felel meg közvetlenül a felhőréteg felett" - mondták.
"Az atomos oxigén hőmérséklete körülbelül 156 K a nappali oldalon és körülbelül 115 K az éjszakai oldalon, ami körülbelül 100 km-es magasságnak felel meg".
"A jövőbeni megfigyelések, különösen az antiszoláris és szubszoláris pontok közelében, de minden napzenitszögben is, részletesebb képet adnak majd erről a különös régióról, és támogatják a Vénuszra irányuló jövőbeli űrmissziókat, mint például a NASA DAVINCI missziója vagy az ESA EnVision missziója" - tették hozzá.
"A Föld és a Mars légkörében található atomos oxigén méréseivel együtt ezek az adatok segíthetnek jobban megérteni, hogy miben és miért különbözik ennyire a Vénusz és a Föld légköre"."
Az eredményeket a Nature Communications című folyóiratban tették közzé.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:31 Jobbik: védett státuszt a magyar dolgozóknak!
- 5:30 Kelemen Hunor: 2024 sordöntő év lehet a romániai magyarok számára
- 4:30 Bővült Netrisk csoport
- 3:30 GFM: a kormány 2024. április 1-jéig meghosszabbítja a kamatstopot a kkv-k esetében is
- 2:30 Klímacsúcs - Varga Mihály: Magyarország a zöld átállás egyik nyertese lehet
- 1:30 A takarékos és tudatos ünnepi előkészületekről beszélgetett vendégével Áder János új podcastjában
- 0:30 Pert indított a Meta ellen több mint nyolcvan spanyol sajtóorgánum
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06