Harminc múmia került elő Szakkarából
Múmiaraktárra bukkantak Egyiptomban!
Múmiaraktárnak nevezte Záhi Havvász, az Egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője azt a temetkezőhelyet, amelyet hétfőn fedeztek föl a Kairótól 20 km-re délre fekvő Szakkarában.
2009.02.11 16:23National Geographic
Múmiaraktárnak nevezte Záhi Havvász, az Egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője azt a temetkezőhelyet, amelyet hétfőn fedeztek föl a Kairótól 20 km-re délre fekvő Szakkarában.
A 11 méter mély sírboltban összesen 30 múmia volt elhelyezve, közülük nyolc szarkofágban nyugodott, a többit pedig falfülkékben helyezték el. A múmiák kora különböző, a legfiatalabb Kr.e. 640-ből származik, egy teljesen érintetlen, pecséttel lezárt mészkőszarkofágban nyugvó test azonban ennél jóval öregebb: föltehetően a Kr.e. 2494 és 2345 között uralkodó V. óbirodalmi dinasztia idejéből származik. Ritka dolog, hogy Szakkarában érintetlen temetkezésre bukkanjanak az archeológusok, ugyanis a sírrablók már az ókorban szinte teljesen kifosztották a térséget - nyilatkozta Abdal Hakim Karar régész, bár hozzátette, hogy ezt a kamrát is a sírrablók találták meg először, annak ellenére, hogy például az egyik fellelt faszarkofágot a fáraók kora óta nem nyitottak ki.
A régész további kuriózumként említette a falfülkékben nyugvó múmiákat, amire rendkívül kevés példa van. Jelenleg a múmiák beazonosítása, azaz személyazonosságuk megállapítása folyik.
A művelet meglehetősen nehézkes, a múmiák többsége meglehetősen rossz állapotban van. Az egyik szarkofágban nyugvó test a felirat szerint bizonyos Badi N. Huri névre hallgatott, valószínűleg fontos személyiség lehetett a maga korában, azonban a nevén kívül semmit nem lehet tudni róla, ugyanis tisztségeit, címeit már nem tüntették fel a szarkofágra. Szakkara, a holtak városa Memphisznek, az ókori Egyiptom egykori fővárosának a legősibb temetője.
A mintegy hét kilométer hosszú nekropoliszban, amelyet három évezreden keresztül használtak temetkezésre, uralkodók és alattvalóik sírjai egyaránt megtalálhatók. A II. dinasztia korától a XIII. dinasztiáig ide temetkező uralkodók sírjai közül a leghíresebb Dzsószer fáraó lépcsős piramisa, amely Kr. e. 2650 körül épült.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06