Tudomány
Expedíció indul a világ legnagyobb jéghegyéhez
Az A-68a az Antarktisz Larsen C nevű selfjégről vált le 2017-ben, és azóta folyamatosan halad északi irányban, a Déli-Georgia-sziget felé.
2020.12.16 09:51MTIKutatócsoport indul a világ egyik legnagyobb jéghegye, az A-68a tanulmányozására - írja a BBC. A Brit Antarktiszi Kutatóprogram (BAS) vezette csapat a James Cook kutatóhajón közelíti meg az Atlanti-óceán déli részén található 3900 négyzetkilométeres jégtömeget. A szakértők víz alatti robotokkal és mintavevő eszközökkel fogják tanulmányozni, hogy hogyan befolyásolja a környezetét a jéghegy.
Az A-68a az Antarktisz Larsen C nevű selfjégről vált le 2017-ben, és azóta folyamatosan halad északi irányban, a Déli-Georgia-sziget felé.
Az elmúlt hetekben és hónapokban olyan sok része szakadt le, hogy valójában már elveszítette a világ legnagyobb jéghegye címet is, bár mérete továbbra is hatalmas.
Ha a sekélyebb vizekben megreked, hatalmas problémát okozhat a Brit Tengerentúli Területek élővilágának. A szakértők szerint a szárazföldhöz ilyen közel kerülő jéghegy súlyos hatással lehet az ott élő ragadozók táplálékszerzésére. Nagy a veszélye ugyanis annak, hogy a szárazföldön élő pingvinek és fókák nem jutnak majd elég élelemhez utódaik etetéséhez, ha a jéghegy eltorlaszolja megszokott táplálékszerző útvonalaikat. A nagy jégtömegek a körülöttük lévő víz hőmérsékletét is megváltoztatják, olvadásukkal pedig nagy mennyiségű édes vizet engednek az óceánba. Ez a planktontól kezdve a bálnákig rengeteg élőlényre hat.
A szakértők a tervek szerint január végére érik el a jéghegyet. Munkájukat két víz alatti kutatóegység segíti, melyek csaknem négy hónapot fognak tölteni az
A-68a vizsgálatával. "Megfigyelik a tengervíz hőmérsékletét és sósságát, mérik a klorofill koncentrációját és a visszaverődés mértékét, tehát alapvetően azt, mennyire tiszta a víz" - mondta Povl Abrahamsen, a BAS oceanográfusa.
A klorofillra vonatkozó adat arról ad információt, mennyi fitoplankton van a vízben. Ezen organizmusok vannak a tápláléklánc alján, ezekkel táplálkoznak az apró rákfélék, a krillek, melyeket a pingvinek, fókák és bálnák is fogyasztanak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:22 Szabotázsakció - Németországban letartóztattak három orosz ügynököt
- 14:00 Tulajdonstop helyett új jogköröket kaptak az önkormányzatok
- 12:36 Európa Tanács: szűkül a nők jogait védelmezők mozgástere
- 10:34 Gyorssegélyt szavazott meg a Hargita megyei önkormányzat a parajdi sóbánya megmentése érdekében
- 8:29 Csaknem négy évtizedet töltött börtönben téves ítélet alapján egy brit férfi
- 6:40 Országjárásra indul Magyar Péter a békéért és a nemzeti összetartozásért
- 22:37 Ismét tüntetés volt a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Budapesten
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06