Környezetvédelem
Védett molnárfecskék fészektelepét semmisítették meg az egyik pozsonyi híd karbantartásakor
A pusztítást a hídon tisztítási munkálatokat végző J and T Real Estate vállalat nem "kompetens hozzáállása" okozta, és a cégnek viselnie kell a felelősséget. Az érintett nagyvállalat szóvivőjén keresztül elutasította a felelősséget, mondván a munkálatokat alvállalkozó végezte.
2016.05.26 19:14MTI
Több száz védett molnárfecske-fióka és tojás semmisülhetett meg a karbantartók gondatlansága miatt Pozsonyban a Szlovák Nemzeti Felkelés hídjának tisztítása során a napokban - közölte az SOS/Birdlife Slovensko állatvédő szervezet csütörtökön.
A megsemmisült madárkolónia a molnárfecskék második legnagyobb fészektelepe volt Pozsonyban. Az SOS/Birdlife szerint a védett madarak mintegy hetven fészke semmisült meg, ami a jelenleg tetőző költési időszakra és a molnárfecskék rohamosan fogyatkozó számára való tekintettel rendkívül érzékeny veszteségnek számít.
Példa nélküli barbár tettről van szó - nyilatkozta az esetről Jozef Ridzon, az SOS/Birdlife munkatársa. A szervezet a fészektelep megsemmisítése miatt feljelentést tett a környezetvédelmi felügyeletnél, a felelősök példaértékű megbüntetését kérve és rendkívüli felügyeletet indítványozva a helyszínen, ahová a történtek dacára a pusztítást túlélő madarak egy része már visszatért, és új fészkek építésébe kezdett.
A fészektelep pusztulását a pozsonyi önkormányzat szóvivője is megerősítette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökségnek. Tájékoztatása szerint a pusztítást a hídon tisztítási munkálatokat végző J and T Real Estate vállalat nem "kompetens hozzáállása" okozta, és a cégnek viselnie kell a felelősséget. Az érintett nagyvállalat szóvivőjén keresztül elutasította a felelősséget, mondván a munkálatokat alvállalkozó végezte.
Az elpusztított fészektelep társadalmi értéke az SOS/Birdlife szerint a 120 ezer eurót (negyvenmillió forint) közelíti. A veszteség súlyát növeli, hogy a molnárfecskék populációja Szlovákia területén az elmúlt tíz év során több mint 40 százalékkal esett vissza, a létszámcsökkenés egyes városok esetében az adott időszakban elérte a 60-70 százalékot is.
A 2013-ban az év madarának választott molnárfecske és a többi fecskefaj populációinak csökkenését a madarak telelőhelyein romló körülmények mellett leginkább annak tudják be a szakértők, hogy az intenzív földműveléssel összefüggésben csökken a számukra táplálékul szolgáló rovarok száma, illetve annak is, hogy egyre több épületen végeznek hőszigetelést, ami a lehetséges fészekhelyek számának csökkenésével jár.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:50 Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre
- 20:31 Földrengéssorozat rázta meg Nyugat-Texast
- 18:25 Lemond parlamenti mandátumáról Orosz Anna, a Momentum képviselője
- 16:21 Változékony, gyakran csapadékos idő várható a héten
- 14:20 Boeing-karbantartási hiba miatt járatokat töröl a KLM
- 12:19 Donald Trump: eljöhet az az idő, amikor az Egyesült Államok felhagy a közvetítéssel
- 10:18 Pápaválasztás - Szerdán kezdődik a konklávé
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06