Űrszonda
Tömegesen továbbítja a Plutóról gyűjtött adatokat a New Horizons
A július 14-i történelmi randevú során az űrszonda hét tudományos műszere folyamatosan gyűjtötte az adatokat a Plutóról, amelyeknek csak töredékét küldte el akkor.
2015.09.08 11:37MTI
Hét héttel azután, hogy elhaladt a Pluto törpebolygó mellett, megkezdte a törpebolygóról gyűjtött több tíz gigabitnyi adathalmaz tömeges továbbítását az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) New Horizons nevű űrszondája.
A július 14-i történelmi randevú során az űrszonda hét tudományos műszere folyamatosan gyűjtötte az adatokat a Plutóról, amelyeknek csak töredékét küldte el akkor. A folyamat szeptember 5-én gyorsult fel, és legalább egy évet vesz igénybe, amíg az összes mérés megérkezik a Földre. Az adattovábbítás gyorsasága ugyanis másodpercenként 1-4 kilobit - közölték a NASA illetékesei.
"Ezek azok az adatok, amelyekért elmentünk a Plutóhoz - ezek a felvételek, színképek és más adattípusok fognak segíteni minket abban, hogy megértsük a Pluto-rendszer eredetét és fejlődését. Ami folyamatosan érkezik a Földre, az nem csak a még az űrszondán lévő 95 százaléknyi adat, hanem a legjobb adathalmaz, a legnagyobb felbontású felvételek és színképek, a legfontosabb légköri adatok és még több más adat. Egy valódi kincsesláda" - hangoztatta Alan Stern, a New Horizons program fő adatelemzője.
Bár a fény sebességével érkeznek, több mint 4 és fél óra szükséges ahhoz, hogy a rádiójelek eljussanak 4,8 milliárd kilométer távolságra lévő New Horizonsról a Földre.
A New Horizons, amely először vette közelről szemügyre a Plutót, a törpebolygó holdjait és a Kuiper-öv néhány objektumát, 2006. január 19-én startolt a New Frontiers program első küldetéseként. Kilenc évig tartó útjának nagy részét hibernációban töltötte, januárban ébresztették fel a NASA tudósai, és akkor látott hozzá a tudományos adatok gyűjtéséhez.
Hét műszere segítségével a lehető legtöbb adatot gyűjtötte törpebolygó és holdjai összetételéről, nagyfelbontású felvételeket készített, a napszelet és a mágneses mezőket vizsgálta, tanulmányozta a Pluto légkörét, pormintákat vett. A küldetés hozzájárulhat központi csillagunk és planétái születési titkainak megismeréséhez is, hiszen a Kuiper-öv a Naprendszer képződésének törmelékét "tartalmazza". Azóta azonban csak kisebb mennyiségű adatot, és néhány felvételt küldött.
A NASA szakemberei azt tervezik, hogy szeptember 11-tól minden pénteken közzétesznek a pluto.jhuapl.edu/soc/Pluto-Encounter/index.php honlapon újonnan érkezett felvételeket, amelyek az űrszonda Lorri kamerája készített.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:01 Elindult az első angol nyelvű szakmai weboldal a magyar animációról
- 18:59 Donald Tusk lengyel miniszterelnök kormányátalakítást jelentett be
- 16:58 Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air
- 14:57 Több mint négyszáz méternyi földkábelt lopott két férfi
- 12:39 Kémkedéssel is gyanúsított ukrán férfi letartóztatását indítványozta a Fővárosi Főügyészség
- 10:24 A legnagyobb szlovák kormánypárt elutasítja a WHO nemzetközi járványügyi megállapodásának jelenlegi formáját
- 8:23 Romániai magyar hegymászó vesztette életét a Himalájában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06