Árulkodó DNS
Maroknyi bronzkori őstől származik az európai férfiak többsége
17 európai és közel-keleti populációhoz tartozó 334 férfi részvételével vizsgálták az apai ági leszármazási vonalat az Y-kromoszómának egy bizonyos, a sejtosztódás során nem újrarendeződő (rekombinálódó) szakaszának elemzésével.
2015.05.20 16:05MTIMaroknyi bronzkori őstől származik az európai férfiak többsége - erre a következtetésre jutottak a Leicesteri Egyetem genetikusai, akik a kutatásról a rangos Nature Communications folyóiratban jelentették meg tanulmányukat.
A projekt keretében 17 európai és közel-keleti populációhoz tartozó 334 férfi részvételével vizsgálták az apai ági leszármazási vonalat az Y-kromoszómának egy bizonyos, a sejtosztódás során nem újrarendeződő (rekombinálódó) szakaszának elemzésével. A DNS-szekvenálás során új nagypontosságú módszereket alkalmaztak, amelyek segítségével jobban meg lehetett határozni a demográfiai események időpontját - olvasható a PhysOrg hírportálon és a Leicesteri Egyetem honlapján.
A vizsgálati adatok szerint a modern európai férfiaknak közel a kétharmada (64 százaléka) három fiatal apai leszármazási ághoz tartozik.
Mint a kutatásokat irányító Mark Jobling professzor hangsúlyozta, a népesség növekedése a bronzkorra esik, amelyet megváltozott temetkezési rítusok elterjedése és új harci eszközök megjelenése jellemez. A korszak nagy vívmánya volt a lószerszámok megjelenése, a lóvontatású kocsik elterjedése, ami új távlatokat nyitott a közlekedésben, a kereskedelemben és a hadviselésben. "E kultúrákkal kapcsolatba hozható domináns személyek +számlájára+ írhatók a jelenkori Y-kromoszómák mintázatai" - fogalmazott Mark Jobling.
A vizsgálati adatok szerint a férfinépesség "robbanása" a 4000 és 2000 évvel ezelőtti időszakban történhetett. Az eredmények ellentmondanak a régebbi Y-kromoszóma-vizsgálatok, valamint a kizárólag anyai ágon öröklődő mitokondriális DNS-kutatások adatainak, amelyek azt valószínűsítették, hogy a népesség növekedése évezredekkel korábban kezdődött.
"Igen összetett a bronzkor kultúrája, így nehéz valamely konkrét eseményhez kapcsolni a népesség növekedését. Az új vizsgálati módszereknek köszönhetően azonban egyre több, az Y-kromoszómával kapcsolatos DNS-szekvenálási adat birtokába jutunk, és ennek köszönhetően megismerhetjük a bronzkori történéseket, feltérképezhetjük az események idejét" - fejtegette Chiara Batini, a tanulmány első szerzője.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:20 Novemberben 197 földmozgást regisztráltak a Kárpát-medencében
- 16:09 Markolókanálból emeltek ki világháborús aknavetőgránátokat a tűzszerészek
- 14:36 Nemzetközi díjat nyert a Nemzeti Védelmi Szolgálat a korrupciómegelőzési tevékenységéért
- 12:08 Meteorológia: az átlagosnál hidegebb és szárazabb volt a november
- 10:10 Ukrán hírszerzés: kétezer észak-koreai katona már harci egységben van
- 8:06 A mentőszolgálat veszi át a jogosítványszerzéshez kapcsolódó életmentő oktatást az iskolákban
- 6:03 Kormány: komoly fejlesztésekre ad esélyt az ismét elérhető vidéki otthonfelújítási támogatás
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06