Már 20 éve velünk van
Hagyja lezuhanni a Hubble-t a NASA?
Csúnya véget érhet hamarosan az emberiségnek oly sok tudást adó, elöregedett űrtávcső. Javítás helyett búcsút intene neki az Amerikai Űrkutatási Hivatal.
2014.12.05 11:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A Hubble űrtávcső közeli infravörös, látható fény és ultraibolya tartományban végez észleléseket. Nevét Edwin Hubble huszadik századi csillagászról kapta. Fő alkatrésze egy 2,4 méter átmérőjű lencse, mely négy, a távcső élettartama alatt többször cserélt műszerbe továbbítja az összegyűjtött fényt.
Az egyik legnépszerűbb és legismertebb űreszköz, angol nyelvterületen gyakran csak a "Nép távcsövének" (The People's Telescope) nevezik. Tervezett utódja a James Webb űrtávcső, bár az csak az infravörös tartományban fog dolgozni, látható fényben nem. A programot a NASA vezeti az Európai Űrügynökség (ESA) részvételével.
A HST-t 1990. április 24-én indították a Kennedy Űrközpontból a Discovery űrrepülőgéppel az STS-31 küldetés keretében. Az első képet az NGC 3532 nyílthalmazról készítette, 1990. május 20-án. A felbocsátást követő években hibák jelentkeztek: valahányszor a HST belépett a Föld árnyékába, vagy kilépett onnan, a napelemtáblák beremegtek, és a vibráció zavarta a távcső működését. A beállítást szolgáló 6 giroszkóp közül 3 meghibásodott, s ez már veszélyeztette a HST programját.
Ennek ellenére az első másfél évben 900 csillagászati célpontról 1900 megfigyelés született, köztük olyanok, mint a Plútó/Charon rendszer felbontása, az SN 1987A szupernóva körüli gázgyűrű felfedezése, a Szaturnuszon egy óriási légköri vihar fényképezése stb. (forrás: Wikipedia)
Most mégis veszélyben van, hiszen az elmúlt 25 év megviselte, ami nem is csoda, hiszen 97 percenként megkerüli a Földet, vagyis ennyi idő alatt egyszer "napárnyékban", egyszer direkt napsugárzásban kell dolgoznia. Jelenleg sem akarat, sem erőforrás nincsen a NASA részéről megmentésére. A Columbia katasztrófája nyomán bekövetkezett űrsiklóprogram-leállítás sem tett jót az eszköznek, mivel így már évek óta nincsen lehetőség javítására. Ami igencsak ráférne, mind az optikára, mind az akkumulátorokra, no és persze azokra a fránya, mozgást stabilizáló giroszkópokra.
Szomorú sors vár így a Hubble-re: a Föld gravitációja lassan, de biztosan egyre közelebb és közelebb vonzza magához a szerkezetet, ami előbb-utóbb el fogja érni az atmoszférát. Ha addig nem kap támogató kezet, akkor ott felhevülve elég - remélhetőleg egyetlen darabkája sem pottyan majd a fejünkre. Szerencsére ez nem a közeljövőben következik be: nagyjából 8-10 év múlva éri el azt a pontot, ahonnan már nem lehet visszafordítani ésszerű keretek között a távcsövet a Földre való visszahullástól.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06