Különleges lelet
Vemhes ősló fosszíliáit tárták fel Németországban
A leletet Frankfurt am Main közelében, a messeli barnaszén- és olajpalabányában tárták fel. A lelőhelyről - egy ősi tó fenekéről - már eddig is számtalan értékes fosszília, emlősök, madarak és más állatok maradványai kerültek napvilágra.
2014.11.10 18:54MTIVemhes ősló kiváló állapotban megőrződött fosszíliáit tárták fel Németországban, a leletről a Gerinces Őslénytani Társaság éves közgyűlésén számoltak be Berlinben a német Senckenberg Kutatóintézet paleontológusai.
A leletet Frankfurt am Main közelében, a messeli barnaszén- és olajpalabányában tárták fel. A lelőhelyről - egy ősi tó fenekéről - már eddig is számtalan értékes fosszília, emlősök, madarak és más állatok maradványai kerültek napvilágra - olvasható az EurekAlert hírportálon.
Az őskori állatoknak tulajdonképpen nem maradtak fenn a lágyrészei. A tófenékre lesüllyedt tetemeket az oxigénhiányos környezetben élő anaerob mikroorganizmusok azonnal "kezelésbe vették", és a lágyrészek bomlásnak indultak.
E folyamat során a baktériumok szén-dioxidot termeltek, amely a tó vízében lévő vasionokkal lépett kölcsönhatásba, karbonát-ásványt, szideritet (Fe2CO3) képezve. Ily módon a baktériumok saját magukat "falazták be".
Ez a vékony, "kőbe ágyazott" fosszilis baktériumréteg "alkotja újjá" az egykor elenyésző lágyszövetek körvonalait. Ily módon a messeli fosszílak esetében nem az ősállatok maradványai, hanem "újrarajzolt" képük maradt fenn.
Az ősló (Eurohippus messelensis) 47 millió évvel ezelőtt pusztult el. A röntgenvizsgálatok kimutatták, hogy az apró, foxterrier nagyságú jószág mellső végtagjain 4-4 ujj volt, míg hátsó lábain három-három. Megőrződött a méhe, az uterust rögzítő széles méhszalag és láthatóvá vált a placenta is. Ez a méhlepényes emlősök második olyan fosszílizálódott egyede, amelynél megőrződött a placenta.
"A magzat csaknem minden csontja eredeti helyzetében maradt, csupán a koponyája zúzódott szét" - magyarázta a vizsgálatokat irányító Jens Lorenz Franzen.
A magzat mérete és teljesen kifejlett tejfogai arra utalnak, hogy a kanca közvetlenül a kiscsikó világrajövetele előtt pusztult el. A méh pozíciója és a magzat elhelyezkedése viszont arra enged következtetni, hogy nem az ellés közben fellépett rendellenességek okozták az anyaállat és kicsinye halálát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06