Vöröskód
Kitör-e a Bardarbunga?
2010-ben az Eyjafjallajökull vulkán kitörése miatt 20 ország zárta le ideiglenesen a légterét, ami nagyjából 10 millió utast érintett. Izlandon egy újabb vulkán kitörése fenyeget...
2014.08.25 19:41ma.hu
http://www.vedur.is
A Bardarbunga egy rétegvulkán, ami Izland legnagyobb jégmezője, a Vatnajökull alatt fekszik. Az elmúlt napokban a vulkán közelében erősödő szeizmikus aktivitásra hívta fel a figyelmet az Izlandi Meteorológiai Iroda - írja az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).
Olyannyira, hogy 2014. augusztus 23-án szombaton piros színű figyelmeztetést adtak ki a vulkáni aktivitás miatt, ugyanis feltételeztek egy jég alatti kitörést, melynél a láva és a gleccserjég találkozási felülete felett 100-400 méter vastagságú jégréteg lehet. Szombaton a kora esti órákban még azt gondolták, hogy 0-20 óra telhet el addig, amíg a láva eléri a jégréteg tetejét, de nem zárták ki annak a lehetőségét sem, hogy a kitörés nem éri el a felszínt.
A szombat délutáni repülőgépes megfigyelések alatt a gleccser felszíne még érintetlen volt, és a radaros mérések nem mutattak számottevő eltéréseket. A jégréteg peremén sem mutatkozott olyan olvadékvíz, ami összeköthető lenne a vulkáni aktivitással. Ezen megfigylések alapján úgy gondolták a szakemberek, valószínűleg mégsem történt meg a kitörés. Vasárnap végül a piros jelzést narancsra mérsékelték.
Földmozgások augusztus 16-a óta - http://en.vedur.is
A vasárnapra virradó éjszakán és hajnalban egy 5,3 és egy 5,1-es erősségű földrengést is regisztráltak. A térségben hasonló erejű rengésekre nem volt példa a Gjálp nevű vulkán 1996-os kitörése óta. A szeizmikus aktivitás továbbra is jelentős maradt, éjféltől délig nagyjából 700 kisebb-nagyobb rengést érzékeltek, ezért még ekkor sem zárták ki egy kitörés lehetőségét.
Hétfőn reggel fél nyolcig újabb 500 eseményt regisztráltak, a legnagyobb rengések 3-3,5-esek voltak, egész alacsony 5-10 kilométer mélyről pattantak ki. Vulkanikus rázkódást nem észleltek.
A 16 órai frissítés szerint továbbra sincs jele annak, hogy mérséklődnének az aktivitások. Jelenleg három forgatókönyv lehetséges, bár semmi sem zárható ki, így például az sem, hogy a kaldera belsejében megy végbe az erupció.
1. Nem gyűlik tovább a magma, a szeizmikus aktivitás csökken, elhalkul az egész.
2. A láva eléri a kéreg felszínét, és megkezdődik a kitörés. Ez nagy kiömléssel, és visszafogott robbanó, vulkáni füst-termelő folyamattal járna.
3. A láva eléri a gleccserjeget, és meg is olvasztja azt, áradások várhatók, kitörés és vulkáni füst is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 22:45 Járosi Péter: A Mi Hazánk képviselői nem álltak fel a roma holokauszt áldozatainak emlékére - videó
- 18:42 Feljelentést tett Bicskei László a Gondosóra program miatt - azt ígéri, maga a szolgáltatás megmarad
- 16:41 Kapitány István keményen nekiment a Fidesznek: Érdekes, amikor hazugságról és kamuról ön nyilatkozik
- 16:41 Pusztító, 7,4-es földrengés rázta meg Kolumbiát - már több mint kétszáz halottról érkezett jelentés
- 8:53 Súlyos sérülés miatt kényszerül pihenőre a magyar világcsúcstartó szabadtüdős búvár
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


