Magyarázat a testmeleg elviselhetetlenségére
Miért nem bírjuk a 37 fokos vizet és levegőt?
Ha az ember testének hőmérséklete 37 Celsius-fokos, miért érezzük kellemetlenül magunkat a 37 fokos vízben vagy a 37 fokos rekkenő nyárban? Mi történik a szervezetünkkel, ha felmelegszik, és mitől melegszik egyáltalán, s hogyan tudjuk hűteni?
2008.08.05 13:15ZONAA válasz sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk: akkor nem érezzük jól magunkat a testmeleg környezetben, ha a hőleadásunk nem biztosított. Az ember testét úgy kell elképzelnünk, mint egy kis reaktort, amely egyfolytában hőenergiát termel. Ettől lesz az ember testhőmérséklete belül (maghőmérséklet) 37,1 Celsius-fok, a hónunk alatt pedig (köpenyhőmérséklet) 36,9 Celsius-fok.
Ez az energia azonban távozik a szervezetből, ráadásul többféleképpen. Ebben a folyamatban az egyik legfontosabb szerepet a bőr kapja: a bőrerek tágassága szabályozza az áramló vér mennyiségét, segítve a hőleadást. Másrészt párologtatnak a verejtékmirigyek is. Könnyű belegondolni abba, mi történik, ha olyan vízben vagyunk, amely éppen annyi fokos, mint a szervezetünk: ilyen vízben nehéz leadni a hőt, nem megy sem direkt sugárzással, sem verejtékezéssel.
Éppen ezért, ha túl sokat ülünk a meleg vízben, kitágulnak az ereink, ellazul az izomzatunk, csökken a vérnyomásunk. Fél óránál többet még egy egészséges ember sem tud eltölteni ilyen környezetben anélkül, hogy ne érezné kellemetlenül magát. A testben kialakuló hőakkumuláció során kvázi lázas állapotba kerülhet, a vízből kilépve pedig akár az eszméletét is elveszítheti a testében megváltozott állapot következtében.
Ugyanez a folyamat játszódik le magas páratartalmú, trópusi körülmények között, bár nincs cseppfolyós állapot körülöttünk, de ahhoz mégis nagyon közeli: emiatt nem tudunk rendesen párologtatni, és ez a test túlmelegedéséhez vezethet, ami jelentősen megterheli a szívműködést.
Sivatagban lehet jóval több is a külső hőmérséklet, mint az ember maghője, de ott olyan alacsony a relatív páratartalom, hogy a testünk észrevétlenül, izzadás nélkül képes felmelegedni, és ezzel együtt kiszáradni is. A sivatagban ezért kell akkor is inni folyadékot, ha nem érezzük a szomjúságot, segít a hűtésben és a folyadékpótlásban. További részletek a Zóná -ban!
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 19:30 Megválasztották az új pápát
- 18:20 Brutális fejszés támadás a Varsói Egyetemen - egy nő életét vesztette
- 16:29 Vízszivárgás miatt meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát
- 14:26 Seattle-ben több tucat Izrael-ellenes tüntetőt vettek őrizetbe Washington állam egyetemén
- 12:24 Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől
- 10:23 Budapesten fogták el egy bűnszervezet Lengyelországban körözött vezetőjét
- 8:22 Nyugdíjkorrekciót javasol a miniszterelnöknek írt levelében a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06