Többségüket egy kőbaltával mért ütéssel ölték meg
Véres öldöklés a kőkorszaki asszonyokért
Az újkőkorban a férfiak öldöklő küzdelmet folytat(hat)tak a nők birtoklásáért - derült ki egy angol kutatásnak hála, amely azt bizonyította be, hogy a teremtés koronái mire lehettek képesek a társszerzés érdekében.
2008.06.07 19:46MTITalheim délnémet község mellett még az 1980-as években tártak fel egy hétezer éves tömegsírt, ám csupán a legújabb vizsgálati módszerek segítségével sikerült a kutatóknak kideríteni az áldozatok származási helyét, megkülönböztetve a helyi és az idegen törzsek képviselőit. A Durham University tudósai által irányított kutatás során, amelyben a University College of London és a University of Wisconsin kutatói, valamint a német kormányzati testület képviselői vettek részt, 34 elégetett tetem csontvázát vizsgálták.
Az áldozatokat egyetlen, három méter hosszú gödörben földelték el. Többségüket a koponyájuk baloldalára, feltehetően egy kőbaltával mért ütéssel ölték meg. A kutatók feltételezése szerint megkötözték és kivégezték őket. Másokat hátulról, feltehetőleg menekülés közben nyilaztak le. A kutatók a fogakból vettek mintát, amelyben stroncium-, szén-, valamint oxigénizotópok szintjét határozták meg. Ezek az adatok egyrészt arról a földrajzi térségről árulkodnak, ahol az illető felnőtt, ugyanis a stroncium egy meghatározott korig épül csak be a fogakra, a szintje pedig arra a vidékre utál, ahol az illető gyerekeskedett. A vizsgálat másrészt a táplálkozásról szolgáltat adatokat.
A fogak "földrajzi jellemzői" arról árulkodnak, hogy az áldozatokat, egy helyi közösség tagjait egy szomszédos törzs mészárolta le Kr. e. 5000 körül. A mostani vizsgálat kezdete előtt a kutatók úgy vélték, hogy a legyilkolt helyi csoport tagjai között néhány nő is van. Ám az áldozatok geográfiai elkülönítésére szolgáló stronciumvizsgálat azt derítette ki, hogy az asszonyok idegenek voltak. A legyilkolt helyi áldozatok között gyerekek voltak, viszont a kutatók nem akadtak egyetlen nő földi maradványára sem. A vizsgálatot irányító Alex Bentley szerint a legegyszerűbb magyarázat, hogy a törzs asszonyait foglyul ejtették. "Úgy tűnik, a közösséget kiszemelték, ahogy ez a vetekedő törzsek közötti háborúskodásban elő szokott fordulni. Ilyen háborúskodás szűkös élelmezési és egyéb források, valamint a terület viszonylagos túlnépesedése miatt is kitörhetett abban az időben Közép-Európában, ám a nők is kiválthattak egy azonnali támadást" - mondta.
S míg a helyi törzs asszonyait a támadók megkímélték, az idegenek asszonyai áldozatul estek. Nyitott kérdés, hogyan haltak meg, hiszen a támadó csoport tagjai lehettek. "Amit tudunk, az az, hogy a helyi törzs asszonyai voltak a támadás célpontjai, ugyanakkor rejtély, hogy mi lehetett a többiek szerepe" - mondta Alex Bentley.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06